Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga CypruCypr

Warto wybrać się na wczasy na Cyprze, by  zobaczyć piękne plaże i spróbować smacznego jedzenia. Na Cyprze przede wszystkim znajduje się sporo miejsc starożytnych z dobrze zachowanymi ruinami i mozaikami, łaźniami, bazylikami bizantyjskimi i świątyniami, które warto odwiedzić i zobaczyć. Znajdziemy tu też Parki Narodowe, w których zobaczyć można miejsca lęgowe żółwi morskich. Do spędzenia urlopu na Cyprze zachęca piękna pogoda i wspaniała natura, oraz masa atrakcji i możliwości do zwiedzania i odpoczynku. Każda wycieczka do Cypru będzie wakacjami życia, niezależnie czy wybierzesz się na wczasy last minute w hotelu z all inclusive i dostępem do plaży, wyjazd fly&drive, czy na wycieczkę objazdową.

1°C
Stolica
Nikozja
08:01
Strefa czasowa
UTC +2:0
waluta
Euro
kod telefoniczny
+357
napięcie elektryczne
240 V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

grecki, turecki i angielski

Położenie

Państwo położone we wschodniej części Morza Śródziemnego na wyspie Cypr. Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiej nazwy miedzi (cuprum), której Cypr był w starożytności głównym dostawcą. Pod względem podziału politycznego Cypr jest zaliczany do Europy, pod względem położenia znajduje się na terenie Bliskiego Wschodu we wschodniej części Morza Śródziemnego, na południe od Turcji.

Warunki naturalne

Większą część powierzchni Cypru zajmują góry, które na północy zbudowane są głównie z wapieni góry Karpason, na południowym-zachodzie góry zbudowane są m.in. z serpentynitów i diorytów góry Troodos z najwyższym szczytem Cypru Troodos (Olimbos, 1951 m). W środkowej części wyspy znajduje się żyzna nizina Mesaria (dł. ok. 100 km, szer. 20-30 km).

Klimat Religia Kuchnia

Położenie Cypru w śródziemnomorskiej części Bliskiego Wschodu to gwarancja doskonałych warunków do wypoczynku niezależnie od pory roku. Łagodny klimat umożliwia uprawę owoców cytrusowych, które rosną na wysokości 450 m n.p.m. i winorośli uprawianych na wzniesieniach sięgających ponad 1000 m n.p.m. Wrażliwe na mróz cedry rosną w górach Tróödhos na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Na wybrzeżu Cypru Południowego w środku lata mocno dają się we znaki upały (choć w Pafos jest zwykle o 1–2°C chłodniej niż w Limassol czy Larnace). Na północ najlepiej wybrać się w lipcu i sierpniu, gdzie zwrócone w stronę morza zbocza wzgórz Kyrenii schładza wilgotny morski wiatr, a upał i nadmierne tłumy wczasowiczów nie uprzykrzają życia turystom. Jesień na Cyprze to czarująca pora roku, woda w morzu jest najcieplejsza, a wycieczki górskie zyskują dzięki niezmiennej pogodzie, powietrze pachnie zapachem winogron, który szczególnie mocno daje się odczuć w okolicach Limassol i Pafos. Na Cyprze panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, a średnia temperatura wynosi od 10-12°C w styczniu i do 26-28°C w sierpniu (temp. maks. powyżej 45°C).

Religia

Nie obowiązują tu szczególne normy prawne ani zwyczajowe, które mogłyby prowadzić do konfliktów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju przy zwiedzaniu świątyń - ramiona i kolana muszą być zakryte. W wielu świątyniach można pożyczyć spodnie lub chusty, które należy nałożyć podczas zwiedzania. Może się zdarzyć, że nieodpowiednio ubrana osoba nie zostanie wpuszczona na teren obiektu.

Kuchnia

Kuchnia typowo śródziemnomorska z na kierunkowaniem na kuchnię grecką, turecką i angielską. Śniadania często podawane są w formie angielskiej czyli kiełbaska, fasola, sadzone jajko z tostami. Zaś na obiad dostaniemy typowo greckie lub tureckie przysmaki takie jak mousaka czy kofta z orientalnymi przyprawami.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

- Nikozja - stolica Cypru
- Pafos - miasto wpisane na listę UNESCO. Dawniej centrum starożytnego Cypru
- Plaża Nissi Beach w Agia Napa
- Kurion - starożytny teatr z II w n.e.
- Larnaka z kościołem św. Łazarza

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Polska znajduje się obecnie w kategorii C - z państw zaliczonych do tej kategorii na Cypr mogą przylecieć wyłącznie obywatele Republiki Cypryjskiej i członkowie ich rodzin, osoby mieszkające na stałe w Republice Cypryjskiej, członkowie korpusu dyplomatycznego oraz osoby, które uzyskały indywidualną zgodę władz cypryjskich. Po przylocie obowiązuje okazanie negatywnego wyniku testu molekularnego RT-PCR lub poddanie się (na własny koszt) obowiązkowemu testowi na lotnisku, a następnie pozostawanie przez 14 dni w samoizolacji. Na 48 godzin przed jej końcem obowiązuje powtórzenie testu RT-PCR na własny koszt.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej.

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Cypryjskiej do 90 dni jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem z Polski należy upewnić się, czy dokument jest ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

Warunki celne

Nie ma szczególnych restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. Na terytorium Republiki Cypryjskiej nie można wwozić produktów mlecznych i mięsa.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Nie ma szczególnych porad co do stroju. Warto jednak pamiętać iż przy zwiedzaniu miejsc sakralnych warto założyć ubrania zakrywające ramiona.

Zakupy, pamiątki

Z Cypru oprócz tradycyjnych pamiątek przypominających Wyspę Afrodyty, warto przywieźć dobre wino czy oliwę z oliwek. Na Cyprze znajdują się firmy kosmetyczne produkujące naturalne kosmetyki z oliwek.

Przykładowe ceny

sok 1l - 1,50 Eur
Coca cola 2l - 2,15 Eur
woda 1,5l 0,80 Eur
piwo 0,5l - 1-2 Eur
chipsy ok. 2 Eur
Kebab 7 Euro

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia na Cyprze, turyści powinni przed wyjazdem wykupić dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by polisa pokrywała także koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju (np. chorób krążenia, cukrzycy), transportu medycznego, a w razie śmierci - koszt transportu ciała do Polski.

Szczepienia

Na Cyprze nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie są wymagane szczepienia ochronne.

Opieka medyczna

Opłata za pobyt w szpitalu państwowym wynosi ok.90 EUR dziennie, a w prywatnej klinice ok.120-150 EUR (plus koszty leczenia i minimum 40 EUR za każdą konsultację lekarską).Wizyta u lekarza specjalisty w sektorze państwowym wiąże się z koniecznością dokonania niewielkiej opłaty (10-20 EUR) niezależnie od posiadanego ważnego ubezpieczenia.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Samochód może wypożyczyć osoba, która ukończyła 21 lat. Opłata za wynajęcie samochodu wraz z ubezpieczeniem zależy do klasy pojazdu i wynosi minimum 50 EUR dziennie. Samochód wypożyczany jest na minimum 3 doby. Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Podczas jazdy nie wolno używać telefonów komórkowych. Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 50 km/godz., na drogach szybkiego ruchu 100 km/godz., na pozostałych drogach - w zależności od znaków drogowych.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie, coraz częściej zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców, w szczególności do turystów.

Warto wiedzieć

Sieć banków jest dobrze rozbudowana - nie ma problemów z pobieraniem waluty z bankomatów. Należy pamiętać, że na Cyprze nie ma możliwości wymiany złotych polskich na inną walutę.
Na Cyprze zwyczajem jest późne spożywanie obiadokolacji - restauracje otwierane są w większości przypadków wieczorem od godz. 20.00.
Urzędy państwowe, w tym poczta, otwarte są tylko do godziny 12.30.
Zabroniony jest wstęp na teren brytyjskich baz wojskowych oraz fotografowanie terenów i urządzeń wojskowych oznaczonych znakami zakazu.
Telefony dyżurne: policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna - 112 lub 199.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Republiki Cypryjskiej
ul. Jarosława Dąbrowskiego 70
02-561 Warszawa
Tel: +48 22 844 45 77, +48 22 844 08 16, +48 22 845 11 10
Fax: +48 22 844 25 58
e-mail: ambasada@ambcypr.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Cypryjskiej
Ambasador: Barbara Tuge-Erecińska
Cypr, Nikozja, Kennedy Avenue 12/14, Office 601, 1087
Tel.: +35722751980 Tel. dyżurny: +35797709130 Faks: +35722751981
nikozja.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00