Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

Chile flagaChile

Chile to jeden kraj i wiele możliwości. Można uprawiać trekking wysokogórski w Andach, obserwować zawsze bezchmurne niebo w obserwatorium na Pustyni Atacama, lub popłynąć w rejs na Antarktydę na południu. Największą zagadką natomiast są słynne posągi na Wyspie Wielkanocnej, które przyciągają turystów, którzy chętnie wybierają się na wycieczkę do Chile. Ten kraj zachwyci każdego.

1°C
Stolica
Santiago de Chile
02:47
Strefa czasowa
UTC -3:0
CLP
waluta
peso
kod telefoniczny
+56
napięcie elektryczne
220 V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest hiszpański. Inne to: keczua, ajmara i mapuche.

Położenie

Chile położone jest wzdłuż zachodniego wybrzeża Południowej Ameryki. Rozciąga się pasem na powierzchni 4 330 km, tworząc tym samym bardzo wąskie pasmo. Sąsiadami Chile są Peru, Boliwia i Argentyna.

Warunki naturalne

Chile to kraj, który ze względu na swoje położenie posiada wiele stref klimatycznych. Rozciąga się wzdłuż zachodniego wybrzeża na długości 4,3 tys. km, zaś po wschodniej stronie znajdują się góry Andy. Na północy znajduje się pustynia Atacama - najsuchsza pustynia na świecie. W środkowej części kraju znajdują się wysokie Andy z najwyższym szczytem Ojos del Salado 6885 m. Zaś na południu liczne wyspy i fiordy.

Klimat Religia Kuchnia

Ze względu na swoje położenie Chile charakteryzuje się licznymi strefami klimatycznymi od wybitnie suchego na pustyni Atacama na północy kraju. W środkowej części podzwrotnikowy i podzwrotnikowy morski, w południowej części umiarkowany morski, zaś na krańcach nawet subpolarny.

Religia

Główną religią w Chile jest katolicyzm i wyznaje go 72% ludności. 15% to protestanci, zaś 8% to ateiści.

Kuchnia

Kuchnia chilijska charakteryzuje się wyrazistością smaków. Potrawy składają się głównie z dań mięsnych, gdzie króluje wołowina oraz ryby. Na stole najczęściej można zobaczyć np. zapiekankę z kukurydzy, z warzywami, kurczakiem i wołowiną, puree z fasoli soczewicy czy groszku. Znane są tu również empadas odpowiednik naszych pierogów z tymże są zdecydowanie większe i najczęściej w farszu jest mięso. Słynnym napojem alkoholowym pitym w Chile jest pisco - powstaje z destylowanego i wzmacnianego wina. Wyśmienite są również owoce morza i ryby zwłaszcza homary. Będąc w Chile warto posmakować centolla - największego kraba świata.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Głównymi atrakcjami Chile jest niewątpliwie stolica- Santiago de Chile, miasto kolonialnej architektury i ulicznych artystów. Warto wejść na wzgórze San Christobal z którego roztacza sie przepiękny widok. Kolejną atrakcją jest Wyspa Wielkanocna, która znajduje się ok. 3,6 tys. km od stałego lądu i która powinna stać się obowiązkowym celem każdej wycieczki do Chile. Po zwiedzaniu warto pojechać do Vina de Mar, gdzie znajdują się piękne i piaszczyste plaże. Valparaiso uważane jest za stolicę kulturową Chile, a także jedno z najważniejszych miast portowych kraju.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019:
Z dniem 18 marca br. nastąpiło zamknięcie granic lądowych, morskich i powietrznych dla wjeżdżających do Chile, aż do odwołania. Wjechać mogą obywatele Chile oraz osoby posiadające stałe prawo pobytu, które zostaną objęte 14-dniową kwarantanną. Na obecna chwilę władzę nie zapowiedziały otwarcia granic w najbliższym czasie. W odniesieniu do wjazdu pasażerów drogą morską od 15 marca do 30 września 2020 r. schodzenie na ląd jest zabronione we wszystkich chilijskich portach pasażerskich.

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Obywatele Polski wybierający się na wycieczkę do Chile muszą mieć ważny paszport min. 6 miesięcy od daty powrotu. Bez wizy można przebywać maksymalnie 90 dni.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Obywatele Polski wybierający się na wycieczkę do Chile muszą mieć ważny paszport min. 6 miesięcy od daty powrotu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować. Rygorystyczne przepisy sanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary.

Co zabrać

W zależności od profilu wyjazdu do Chile. W przypadku wycieczek objazdowych obejmujących góry należy zabrać ze sobą wygodne buty, bardzo ciepłe kurtki przeciwdeszczowe. W przypadku podróży na południe warto zabrać ciepłą i wygodną odzież zimową.

Zakupy, pamiątki

Miłą pamiątką z Chile będzie rękodzieło - wyroby ze skóry czy miedzi. Z Wyspy Wielkanocnej najczęściej przywozi się drewniane lub kamienne posążki moai. Chile słyną z produkcji wytwornych win oraz miejscowego trunku pisco.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

- butelka wody – 300-500 Pesos
- Coca Cola, 1 litr – 600 Pesos
- 6 jajek – 350 Pesos
- 4 bułki – 150 Pesos
- pancho (hot- dog) z piciem – 550 Pesos
- duże piwo – 750-800 Pesos
- butelka wina – od 1500 Pesos
- internet – 300-500 Pesos/h

Ubezpieczenie

Przed podróżą do Chile należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne obejmujące koszty leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego.

Szczepienia

Szczepienia ochronne nie są wymagane. Warto jednak zaszczepić się przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie, żółtaczce typu A i B. Warto pić wodę przegotowaną lub butelkowaną. Przed spożyciem warzyw i owoców warto umyć je specjalnym płynem lub poddać obróbce termicznej.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena zwykłej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej - 100 USD. Doba pobytu w szpitalu to koszt ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy.

Bezpieczeństwo

Chile jest najbezpieczniejszym krajem Ameryki Południowej. Jednakże rośnie pospolita przestępczość w największych aglomeracjach takich jak Santiago de Chile czy Valparaiso. Kradzieże pieniędzy czy dokumentów mogą zdarzyć się w często uczęszczanych przez turystów miejscach.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

- w powszechnym użyciu są karty kredytowe i debetowe
- centra handlowe czynne są 7 dni w tygodniu.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Chile w Polsce
Ul. Okrężna 62,
02-925Warszawa
Telefon (48-22) 858 23 30 / (48-22) 858 23 31
Fax: (48-22) 858 23 29

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chile
Ambasador: Aleksandra Piątkowska
Chile, Santiago de Chile, Mar del Plata 2055, Providencia
Tel. dyżurny: +562 2 2041213, +562 2 2690212 (during office Tel. dyżurny: +56 9 91390087 (after office hours); Faks: +562 2 2049332
santiagodechile.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00