Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga bulgariiBułgaria

Bułgaria to piękny kraj z pięknymi górami i wspaniałym morzem. Wycieczka do Bułgarii to okazja do tanich, ale i atrakcyjnych wakacji. Wielbiciele historii odkryją wiele zabytków, a ci którzy lubią odpoczywać będą mogli wylegiwać się na plaży.

10°C
Stolica
Sofia
11:36
Strefa czasowa
UTC +2:0
BGN
waluta
Lew
kod telefoniczny
+359
napięcie elektryczne
230V/50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Bułgarski

Położenie

Bułgaria znajduje się w południowej Europie, w północno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, nad Morzem Czarnym. Graniczy z Serbią, Rumunią, Turcją, Grecją i Macedonią.

Warunki naturalne

Bułgaria to kraj górzysty, ponad 60% powierzchni zajmują góry i wyżyny, a średnie wzniesienie wynosi 470m n.p.m. W centralnej części kraju znajduje się główny masyw górski – Stara Płanina. Najwyższym szczytem Bułgarii jest Musała mająca 2925m n.p.m.

Religia Klimat Kuchnia

Chrześcijaństwo – 80%
Islam – 12%
Brak Religii – 4%

Klimat

Bułgaria znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, nad morzem klimat podzwrotnikowy wilgotny. Średnia ilość opadów na terenach nizinnych wynosi 450mm, w górach osiąga 1200mm. Średnia temperatura w styczniu waha się między -6-2oC, zaś w lipcu wynosi od 18oC do 25oC.

Kuchnia

Kuchnia Bułgarii jest bardzo bogata i miesza w sobie wpływy Greckie, Macedońskie i Tureckie. Najpopularniejszymi elementami kuchni są sirene – biały ser owczy lub krowi, kiseło mliako – kwaśne mleko krowie oraz czubrica – przyprawa rosnąca w całym kraju.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Kaliakra – malowniczy przylądek ze stromymi klifami i piękną plażą.
Płowdiw – miasteczko pełne zabytków, czynnym rzymskim amfiteatrem.
Monastyr Rylski – kompleks klasztorny otoczony przez góry.
Bełogradczik – wspaniałe skalne miasto z twierdzą i słynną jaskinią Magura.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Polacy oraz obywatele innych krajów UE wymienieni w rozporządzeniu Ministra Turystyki mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych. Nie podlegają oni także kwarantannie, chyba, że przylatują z następujących krajów: Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja (oraz spoza UE za wyjątkiem Serbii). Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii oraz deklaruje, że nie jest osobą chorą. W deklaracji należy podać także kraj z którego się podróżuje przy czym wskazać należy wszystkie kraje przez które się przejeżdżało.

Nie jest wymagana wiza. Polscy obywatele mogą swobodnie przekraczać granicę w ramach Unii Europejskiej. Granicę przekroczyć można legitymując się paszportem lub dowodem osobistym.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym obowiązującym w Unii Europejskiej. Przewozić można towary w ilościach do użytku osobistego.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wycieczkę do Bułgarii należy zabrać lekką odzież. Jeśli wybieramy się nad Morze Czarne, musimy zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV i nakrycie głowy. Przyda się też zestaw potrzebnych leków i mała apteczka.

Zakupy, pamiątki

Najlepszymi pamiątkami z wakacji w Bułgarii będą: rzeźby z drewna, tkaniny i hafty, naczynia, biżuteria oraz wyroby ze skóry lub futra.

Przykładowe ceny

Chleb – 1 Lew
Jogurt – 1 Lew
Ser 1Kg – 15 Lew
Woda mineralna 1,5L – 1,20 Lew
Coca-Cola 2L – 2,50 Lew

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia osobowego. Na granicy można wykupić ubezpieczenia dodatkowe.

Szczepienia

Brak zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy i polio.

Opieka medyczna

Wybierając się do lekarza należy posiadać kartę EKUZ. Szpitale w dużych miastach są łatwo dostępne i oferują usługi na bardzo dobrym poziomie.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Respektowane jest Polskie prawo jazdy. Bułgarska Policja bardzo skrupulatnie przeprowadza kontrole pojazdu. Obowiązkowe jest zapinanie pasów zarówno przednich jak i tylnych.

Bezpieczeństwo

Występuje średnie zagrożenie przestępczością pospolitą. Zdarzają się drobne kradzieże, nie należy nosić przy sobie dużych ilości gotówki. Nie należy też zostawiać w hotelowym pokoju gotówki czy dokumentów.

Warto wiedzieć

Niewielu mieszkańców zna język angielski.
Lepiej jest jadać na mieście niż w hotelu ze względu na ceny.
Kiwanie głową w Bułgarii nie oznacza zgody, a przeczenie.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Republiki Bułgarii
Al. Ujazdowskie 33/35
00-540 Warszawa
tel.: (0-22) 629 40 71-75
fax: (0-22) 628 22 71
office@bgemb.com.pl
polityka@bgemb.com.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP
ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia
tel.: (00-3592) 987 26 10; 987 26 60
fax: (00-3592) 987 29 39
e-mail: polamba@ambasadarpsofia.org
www.sofia.polemb.net
www.polamba-bg.org

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00