Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga BrazyliiBrazylia

Brazylia jest jednym z największych terytorialnie państw na świecie. To tutaj odbywa się najbardziej znany na świecie karnawał w Rio de Janeiro, który przyciąga mnóstwo ludzi z całego świata. Brazylia zachęca turystów wieloma atrakcjami i dziką przyrodą. Jest jednym z najczęściej wybieranych krajów na wycieczki objazdowe i wypoczynkowe. W Brazylii znajduje się największa część dorzecza Amazonki z jej dżunglą, która stanowi jedną z najważniejszych atrakcji podczas wycieczki do Brazylii. Niezależnie czy chcemy podziwiać przyrodę, spędzić urlop wypoczywając czy bawić się z rozmachem podczas karnawału, Brazylia to kraj który trzeba odwiedzić.  

10°C
Stolica
Brasilia
16:40
Strefa czasowa
UTC -3:0
BRL
waluta
real brazylijski
kod telefoniczny
+55
napięcie elektryczne
110-120V
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym w Brazylii jest język portugalski, który jednak różni się znacznie od używanego w Portugalii. Przede wszystkim brazylijski jest bardziej miękki i melodyjny, jest też wzbogacony szeregiem słów i zwrotów z języków brazylijskich Indian i byłych niewolników z Afryki.

Położenie

Brazylia leży w środkowej i wschodniej części Ameryki Południowej i zajmuje prawie 50% jej powierzchni. Jest piątym pod względem wielkości krajem świata (po Rosji, Kanadzie, Chinach i Stanach Zjednoczonych), graniczący ze wszystkimi państwami Ameryki Południowej z wyjątkiem Chile i Ekwadoru. Zajmuje prawie połowę kontynentu.

Warunki naturalne

Brazylia leży w środkowej i wschodniej części Ameryki Południowej i zajmuje prawie połowę jej powierzchni. Na północy kraju leży fragment wyżyny Gujańskiej z najwyższym wzniesieniem kraju - Nebliną mającą 3014 m n.p.m. Dalej na południe znajduje się rozległa, bagnista Nizina Amazonki, z najdłuższą rzeką świata. Natomiast w południowej części kraju znajduje się największa kraina geograficzna Brazylii, Wyżyna Brazylijska, która zajmuje 60% powierzchni kraju. Składa się ona z płaskowyżów poprzecinanych głębokimi dolinami rzecznymi i łańcuchami górskimi, a przy wybrzeżu Atlantyku opada stromą, niemal pionową krawędzią. Roślinność Brazylii jest bogata i bardzo zróżnicowana. Ponad 50% powierzchni kraju zajmują lasy, na Nizinie Amazonki i południowych stokach Wyżyny Gujańskiej występują gęste, wilgotne lasy równikowe. Wzdłuż wybrzeży podziwiać można rafy koralowe. W Brazylii jest 28 parków narodowych oraz liczne rezerwaty. Na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody wpisane są wodospady Iguacu. Uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie.
Jako pierwsi na obszar dzisiejszej Brazylii dotarli w 1500r. Portugalczycy. Wcześniej obszar ten zamieszkiwały wędrowne plemiona indiańskie. Nazwa kraju powstała od nazwy drzewa pau de brasil, które początkowo było głównym artykułem handlowym kraju. Do pracy w kopalniach i na plantacjach przez niemal 300 lat sprowadzano z Afryki niewolników. Żywiołowy temperament Brazylijczyków ukształtowany został pod wpływem dominujących tu kultur: europejskiej, głównie portugalskiej, indiańskiej i afrykańskiej. Brazylijczycy lubią się bawić i świętować. Mają wielkie zamiłowanie do muzyki i tańca, a także do piłki nożnej.

Klimat Religia Kuchnia

W Brazylii panuje klimat umiarkowany, a sezon turystyczny trwa przez cały rok. Wybierając się do Brazylii w terminie od kwietnia do listopada, traci się możliwość uczestnictwa w karnawale, jednak pozwala to uniknąć tłumów i upału. Na wycieczkę do Amazonii najlepszy jest lipiec i sierpień, kiedy to deszcze nie padają przez cały dzień. Najcieplej jest latem, które trwa od grudnia do lutego, większość Brazylijczyków w tym okresie udaje się na wakacje. Temperatura latem przekracza 30°C, np. w okolicach Rio de Janeiro i na północnym wschodzie. Przez resztę roku temperatury utrzymują się w granicach 25–35°C. Najbardziej obfite opady występują w dorzeczu Amazonki. Nie jest prawdziwe powszechne przekonanie, że na tych terenach panują nieznośne upały. Średnia temperatura w tym rejonie nie przekracza 27°C, a wilgotność powietrza jest wysoka.

Religia

Większość mieszkańców stanowią chrześcijanie 94%. Wyznawane są również religie tradycyjne takie jak animizm (3%) i spirytyzm (2%)

Kuchnia

Głównymi składnikami brazylijskiej kuchni jest biały ryż, czarna fasola, mąka z manioku, mięso, drób i ryby. Na obszarze północno - wschodniego wybrzeża występują wyraźne wpływy afrykańskie. Dodaje się duże ilości pieprzu, pikantnych przypraw i wonnego oleju z palmy dende. Na obszarze Amazonii skosztować można unikalnych potraw rybnych, w tym potraw z piranii.
Typowe brazylijskie napoje to różnorodne soki "sucos", słodka i bardzo mocna kawa podawana bez mleka - "cafezhino". Napojem o indiańskim rodowodzie jest guarana, którą podaje się zimną i gazowaną, jak szampan i która posiada kilkukrotnie wyższą zawartość kofeiny niż kawa. Produkowana jest ona z jagód amazońskiej rośliny o tej samej nazwie. W całej Brazylii pije się wysokoprocentowy rum z trzciny cukrowej oraz jasne piwo beczkowe.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

- Rio de Janeiro i plaża Copacabana, pozwalające na zabawę i odpoczynek;
- Amazonka, która jest główną atrakcją wypraw do Brazylii;
- Mato Grosso;
- Foz Iguasu;
- Salvador - dawna stolica Brazylii i znakomite miejsce do urlopu w Brazylii;
- Mokradła Pantanal.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Obywatele polscy przybywający do Brazylii w celu turystycznym i/lub biznesowym mają prawo do 90-dniowego pobytu bezwizowego w okresie 180 dni.

Podczas wjazdu do Brazylii należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Przy przekraczaniu brazylijskiej granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować, gdyż okazanie tego dokumentu jest niezbędne podczas kontroli granicznej przy wyjeździe z Brazylii. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, jak również odpowiednich środków finansowych na czas pobytu (karty kredytowe, czeki podróżne bądź gotówka). Zdarzają się przypadki skracania przez policję graniczną pobytu poprzez wstawienie specjalnego stempla do paszportu.

W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość wystąpienia o przedłużenie pobytu, jednak nie więcej niż o 90 dni. Właściwą instytucją jest Policja Federalna. Należy się tam udać co najmniej tydzień przed upływem 90-dniowego pobytu bezwizowego. Za każdy dzień nieuregulowanego pobytu płaci się karę w wys. minimalnej 100 reali.

Paszport

Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia przekroczenia granicy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Przy wwozie i wywozie pieniędzy w kwocie do 10.000 BRL lub jej równowartości w walutach obcych nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. Należy zadeklarować chęć wwiezienia większej kwoty. Szczegółowych informacji o obowiązujących procedurach można zasięgnąć w brazylijskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych lub na granicy. Należy też zgłosić wwóz telefonu komórkowego czy innego wartościowego sprzętu elektronicznego, który będzie używany na terenie kraju.

Co zabrać

W zależności od celu wycieczki do Brazylii. W Rio na plaży przyda się krem z filtrem. Jeśli wyjazd jest typowo rekreacyjny warto zabrać wygodne i nieprzemakalne obuwie oraz odzież, która również będzie chronić przed insektami.

Zakupy, pamiątki

Dobrymi pamiątkami z Brazylii będą płyty z lokalną muzyką, instrumenty, wyroby lokalnego rękodzieła indiańskich twórców. Sklepy muzealne z pamiątkami oferują największy wybór oryginalnych wyrobów sztuki i rękodzieła ludów indiańskich. Kupić można grubo ciosane drewniane rzeźby, koronki, ceramiczne figurki. W sklepach typu candomble kupić można różne ciekawostki np. amulety, figurki bożków afro brazylijskich, magiczne kadzidła gwarantujące atrakcyjność seksualną, sprawność intelektualną i zdrowie.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

butelka wody 0,5 l - 1 R$
bułka - 25 centavos
piwo w puszce - od 2 R$
banany - 3,75 R$
obiad w restauracji - ok. 25 R$

Ubezpieczenie

Przy wyjeździe do Brazylii zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego, obejmującego pomoc za granicą, w tym także koszty transportu medycznego do Polski. Należy wybrać ubezpieczyciela mającego przedstawicielstwa w Ameryce Południowej - w przeciwnym razie ubezpieczenie może nie być honorowane.

Szczepienia

Od osób przybywających z Europy nie wymaga się szczepień. Zaleca się jednak szczepienie przeciw żółtej febrze. Świadectwa szczepień przeciw żółtej febrze wymagane są od osób wjeżdżających do Brazylii z krajów dotkniętych tą chorobą (dotyczy to głównie: Boliwii, Ekwadoru, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru i Wenezueli). Szczepień należy dokonać co najmniej 10 dni przed przekroczeniem granicy. Na obszarze tropikalnym Brazylii należy wystrzegać się picia nieprzegotowanej wody.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Przychodnie i szpitale publiczne są bezpłatne w ramach posiadanego ubezpieczenia, ale często świadczą usługi na niskim poziomie. Obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania lekarstw, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza, przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego, a następnie dokonać legalizacji tłumaczenia w MSZ RP. Następnie, w Wydziale Konsularnym Ambasady Brazylii w Warszawie należy uzyskać dalszą legalizację. Zaświadczenie należy okazać brazylijskim służbom kontrolnym na granicy.

Informacje dla kierowców

Chcąc podróżować po Brazylii samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, należy posiadać tłumaczenie tego dokumentu na język portugalski. Wypożyczając samochód, należy bezwzględnie wykupić pełne ubezpieczenie. Większość kierowców w Brazylii nie ma ubezpieczenia OC i w efekcie odzyskanie kosztów naprawy od sprawcy wypadku może nastąpić jedynie na drodze sądowej lub z wykupionego pełnego ubezpieczenia.

Bezpieczeństwo

We wszystkich, a zwłaszcza w wielkich miastach trzeba zachować szczególną ostrożność. W Rio de Janeiro, Vitoria, Sao Paulo, Salvador, Recife, Fortaleza i Manaus, kradzieże i napaści na turystów są bardzo częste, a zagrożenie przestępczością pospolitą bardzo duże. W regionie Nordeste na Północnym Wschodzie odnotowuje się przypadki pobicia i rabunku.
W całej Brazylii odnotowuje się napady z bronią w ręku i porwania, w tym również turystów zagranicznych. Wskazane jest unikanie bocznych ulic oraz dzielnic uważanych za niebezpieczne. Nie należy poruszać się w nocy - jeżeli zaistnieje taka konieczność, trzeba szukać miejsc uczęszczanych i oświetlonych oraz patrolowanych przez policję. Turyści powinni zachować szczególną ostrożność na plażach, w pobliżu hoteli, dyskotek, klubów nocnych, banków i bankomatów, z uwagi na wzmożone zagrożenie przestępczością w tych miejscach. Przypadki kradzieży w miejskich autobusach i na lotniskach są również bardzo częste. Wskazane jest zachowanie ostrożności, gdy ktoś nieznajomy proponuje pomoc lub podwiezienie. Najlepiej korzystać wyłącznie z taksówek zrzeszonych w korporacjach. W większych ośrodkach turystycznych działa policja turystyczna DEATUR, której obowiązkiem jest udzielanie pomocy turystom, którzy stali się ofiarą przestępstw lub wypadków. W przypadku kradzieży należy udać się na policję oraz żądać wydania protokołu policyjnego (boletim de ocorrencia), co ułatwi ewentualne późniejsze uzyskanie odszkodowania.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Filmowanie i fotografowanie w strefach archeologicznych i muzeach jest możliwe po otrzymaniu pozwolenia, które otrzymamy po uiszczeniu specjalnej opłaty.
W bankach można wymienić gotówkę lub czeki podróżne (wystawione w USD). Gotówkę wymienić można także w punktach wymiany walut - casa de cambio. Bankach jednak mają zazwyczaj lepszy kurs. Banco de Brasilia pobiera opłatę 20USD od każdego realizowanego czeku.
Pocztówki najlepiej wysyłać w urzędach pocztowych - correiro - znaczek do Europy na kartkę lub list o wadze do 20g kosztuje ok. 0,85 USD. Pocztą lotniczą korespondencja dociera do Europy w ciągu tygodnia.
Z usługi Poland Direct skorzystać można wybierając numer 000 800 4811.
W miastach brazylijskich działają kafejki internetowe - godzina kosztuje około 2,5 USD.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

AMBASADA FEDERACYJNEJ REPUBLIKI BRAZYLII W WARSZAWIE
Adres pocztowy:
ul. Bajońska 15,
03-963 Warszawa,
Polska
Tel (4822) 617 4800
Fax (4822) 617 8689
e-mail: brasil@brasil.org.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Federacyjnej Republice Brazylii
Ambasador: Andrzej Maria Braiter
Brazylia, Brasilia, SES, Av. das Nações,
Qd. 809, Lt. 33, 70.423-900, Brasilia-DF, Brasil
Tel.: +55 61 32128000 Tel. dyżurny: +55 61 81431200 Faks: +55 61 32428543
brasilia.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kurytybie
Konsul Generalny: Marek Makowski
Brazylia, Kurytyba, Av. Agostinho Leao Junior, 234, 80030-110 Curitiba - PR
Tel.: +55 41 3019 4662 Tel.: +55 41 3019 7909 Tel. dyżurny: +55 41 9953 6670
kurytyba.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Belo Horizonte
Sérgio Pitchon
Konsul honorowy
Avenida do Contorno 6594, 7º andar
CEP 30.110-044, Belo Horizonte, MG
Tel. / Faks +55 31 3555-3329 (j. portugalski, j. angielski)
e-mail: sergio.pitchon@poloniamg.com.br

Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Fortalezie
Hanna Zborowska Neves
Konsul honorowy
Av. Dom Luis 880 sala 305
CEP 60160-230 Fortaleza-CE
Tel. / Faks +55 85 3224 1700, +55 85 9991-0729 (j. polski, j. portugalski, j. angielski, j. hiszpański)
e-mail: hanna@escalaproperties.com

Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Manaus
José de Moura Teixeira Lopes
Konsul honorowy
Rua João Valério, 250, Premium Center, no. 20 – São Geraldo,
CEP 69053-358, Manaus - AM
Tel. +55 92 3636-8336 (j. portugalski)
Tel. +55 92 9987-5070 (j. angielski)
Faks +55 92 3223-7072
e-mail: consuladopolonia.am@josemoura.com.br

Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Salvador de Bahia
Antônio Carlos Menezes Rodrigues
Konsul honorowy
Av. Tancredo Neves, 1632,
Salvador Trade Center, Torre Sul, 19º andar
Salvador - BA
Tel. +55 71 3273-3002, 3273-3005 (j. portugalski)

Tel. kom. +55 71 9126-6095
Faks +55 71 3341-7799
e-mail: acmenezes@mmcz.adv.br

Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Vitoria
Adam Emil Czartoryski
Konsul honorowy
Rua Lauro Soares Machado Casa 12
CEP 29025-110 Mata do Praia, Vitória - ES
Tel. kom. +55 27 9816-9766 (j. polski, j. portugalski)
e-mail: adamemil.consul@gmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Porto Alegre
Wilson Carlos Rodycz
Konsul honorowy
Rua General Lima e Silva 1066, sala 204
CEP 90050-102, Porto Alegre - RS
Tel./Fax +55 51 3224-7069, (j. portugalski, j. angielski)
e-mail: wilsonrodycz@uol.com.br, chp.poa@uol.com.br

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00