Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga BotswanyBotswana

Botswana to wspaniałe państwo w południowej Afryce. Tu znajduje się jedna z najpiękniejszych delt rzeki - Delta Okavango, której wody rozlewają się po pustyni tworząc małe oazy. Turyści przyjeżdżający na wycieczkę do Botswany, chętnie odwiedzają Park Narodowy Chobe, w którym zobaczyć można różnorodne gatunki zwierząt w tym żyrafy i słonie. To wspaniałe miejsce na odbycie safari.  

10°C
Stolica
Gaborone
12:07
Strefa czasowa
UTC +2:0
BWP
waluta
pula
kod telefoniczny
+267
napięcie elektryczne
231 V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Oficjalnym językiem używanym w Botswanie jest angielski. Większość mieszkańców zna język angielski, jednak w bardziej oddalonych od cywilizacji miejscach jest on rzadko używany. Głównym językiem lokalnym jest setswana i posługuje się nim ogromna większość społeczeństwa. Warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów by okazać, że interesujemy się ludźmi i ich kulturą, a to ułatwi nam wyprawę do Botswany.

Położenie

Botswana to przede wszystkim dziewicza przyroda, która przyciąga turystów chcących wybrać się na safari w Afryce. Znaczną część południowo-zachodnich i zachodnich obszarów kraju pokrywa pustynia Kalahari, która wygląda jak morze czerwonych pisaków z rzadkimi kępami traw i zarośli. Wschodnia część Botswany, granicząca z RPA, jest najgęściej zaludniona, w dużej mierze ze względu na żyzne ziemie, obfite opadu deszczu i sprzyjające warunki do hodowli bydła. Na północy krajobraz ulega zmianie, przechodząc w potężną deltę rzeki Okawango, zasilanej wodami płynącymi z sąsiedniej Angoli. Ten niezwykle bagnisty teren Botswany jest rajem dla dzikich zwierząt – słoni, lwów, lampartów, bawołów, antylop, zebr i krokodyli. Delta tworzy zawiłą sieć kanałów i porosłych palmami wysepek.
Botswanę w 95% zamieszkują Murzyni Bantu i Buszmeni – głównie koczownicy.

Warunki naturalne

Większą część powierzchni Botswany zajmuje pustynia Kalahari (800 - 1500 m) z otaczającymi wyżynami. Najwyższa wysokość to 1489m - Otse.

Religia Klimat Kuchnia

65% stanowią protestanci, 5% to katolicy, a 20% ludności deklaruje ateizm.

Klimat

W Botswanie panuje klimat zwrotnikowy suchy, w części północnej podrównikowy suchy. Na północy średnia temperatura w najcieplejszych miesiącach – październiku i listopadzie wynosi ok. 26-27OC. Na południu w styczniu ok. 24-27OC. Średnia roczna suma opadów wynosi od 100 mm na krańcach południowo-zachodnich do 700 mm na krańcach północnych; pora deszczowa trwa od listopada, grudnia do marca, kwietnia.

Kuchnia

Kuchnia głównie oparta jest na lokalnie produkowanych surowcach np. kukurydza, sorgo, słoneczniki. Jada się również suszone mięso, często jest to dziczyzna.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

- Wspaniały Narodowy Park Chobe, pełen dzikich zwierząt, będący główną atrakcją wycieczek do Botswany
- Delta Okawango, wspaniałe rozlewisko, które zamienia się w pełną roślinności bagienną oazę
- Pustynia Kalahari o wspaniałym czerwonym piasku

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele RP są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 90 dni. Okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub tranzytowego oraz środków pieniężnych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu. Minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Nie ma limitów przy przewozie obcych środków płatniczych. Swobodnie można wywieźć pieniądze do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Czeki podróżne i karty kredytowe są powszechnie akceptowane. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

Co zabrać

Na wycieczkę do Botswany warto zabrać ze sobą odzież na każdą pogodę. Ubrania powinny być łatwe do prania i suszenia. Radzimy unikać tkanin syntetycznych, które są uciążliwe podczas upałów. Warto mieć coś przewiewnego z długim rękawem czy nogawkami ze względu na moskity.

Zakupy, pamiątki

Miłą pamiątką będą wyroby z drewna – rzeźby czy maski. Bardzo chwalone są wyroby ze skóry takie jak obuwie, paski czy rękawiczki.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Woda 1,5 ltr = 11,95 P;
Coca-cola 2 ltr = 12,95 P;
7 Up – 2 ltr = 8,95 P;
Ciastka ryżowe – 1 op. 100 g (Brown Rice Cake) = 10,95 P;

Ubezpieczenie

Przed podróżą do Botswany zależy zakupić ubezpieczenie. Warto zwrócić uwagę, by były to firmy o globalnym zasięgu.

Szczepienia

Szczepienia nie są obowiązkowe, ale osoby przybywające z terenów i krajów, w których panuje żółta febra, powinny przedstawić dowód szczepienia. W północnej części kraju w rejonach Okavango, Maun i Chobe występuje malaria. Odnotowuje się bardzo wysoką zachorowalność na AIDS i przypadki zachorowań na bilharcjozę.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim jest możliwy tylko w Gaborone i głównych ośrodkach turystycznych. W ośrodkach prywatnej służby zdrowia wymagana jest płatność przed świadczeniem usług.

Informacje dla kierowców

Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Główne drogi są dobre, zagrożenie stwarzają natomiast ludzie i zwierzęta (dzikie i hodowlane) na drodze. Umiejętności miejscowych kierowców i stan pojazdów budzą zastrzeżenia. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku, a w czasie jazdy bezwzględnie blokować drzwi i okna samochodu.

Bezpieczeństwo

Napady na turystów są rzadkie, ale odnotowuje się wysoką liczbę kradzieży, włamań, kradzieży samochodów (w tym z bronią, zwłaszcza w większych miastach - Gaborone, Francistown i Maun).

Warto wiedzieć Placówki Polskie zagranicą

W bankach i kantorach dokonuje się wymiany większości walut bez ograniczeń. Istnieje jest sieć bankomatów, które akceptują głównie karty VISA.
Doba hotelowa kosztuje 100-200 USD, miejsca noclegowe o niższym standardzie - ok. 60 USD.
W przypadku, gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów (opiekuna) niż rodzice wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, można załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców.

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki w Botswanie. Ambasador RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki) akredytowany jest również w Republice Botswany.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Południowej Afryki
ambasador: Anna Raduchowska-Brochwicz
Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 31 Tel.: +27 12 430 26 21 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 Faks: +27 86 76 50 421
pretoria.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.pretoria.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00