Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga BelizeBelize

Palmy, dzikie zwierzęta, barwna rafa koralowa, klimatyczna karaibska muzyka, gościnność i zabytki prehistorii sprawiają, że rocznie przybywają tu turyści chcący poczuć się jak w raju. Leniwie płynący czas, zachęca do wycieczki na Belize, tak samo jak atmosfera sprzyjająca błogiemu wypoczynkowi. Wszystko to kusi turystów do spędzania wakacji na Belize i zwiedzenia tego raju na ziemi.

1°C
Stolica
Belmopan
00:43
Strefa czasowa
UTC -6:0
BZD
waluta
dolar Belize
kod telefoniczny
+501
napięcie elektryczne
110 V/60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest angielski. W użyciu także: hiszpański, mayan, garifuna, kreolski.

Położenie

Belize to państwo w Ameryce Środkowej znajdujące się na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, graniczy z Meksykiem od północy, a z Gwatemalą na zachodzie.

Warunki naturalne

Powierzchnia w większości jest nizinna, na południowym-zachodzie kraju znajdują się góry Maya. W Belize występuje klimat równikowy, wilgotny, z roczną sumą opadów ponad 2000 mm. Powierzchnie kraju w ok. 44% pokrywają wilgotne lasy równikowe i roślinność sawannowa, na wybrzeżu występują namorzyny. Rafy koralowe u wybrzeży Belize wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Religia Klimat Kuchnia

Około 50% mieszkańców jest wyznania rzymskokatolickiego, pozostała połowa to wyznawcy anglikanizmu i innych religii protestanckich.

Klimat

Pora deszczowa na Belize trwa od czerwca do listopada. Średnio temperatura powietrza wynosi ok. 25°C, zimą wynosi ok. 21oC, a latem 27oC. Północna część kraju znajduje się w strefie oddziaływania klimatu podrównikowego.

Kuchnia

Kuchnia jest inspirowana kulturą meksykańską. Można spotkać typowo meksykańskie potrawy jak frijoles (podsmażana czerwona fasola), platanos (zapiekane banany), tortilla (placki z mąki kukurydzianej), enchilados (tortilla uformowana w pierogi i gotowana na tłuszczu, z nadzieniem z mielonego mięsa z kapustą) lub chuchitos (potrawa przyrządzana z masy kukurydzianej z pomidorami i kawałeczkiem mięsa, zawijana w liście kukurydzy). Popularne tu ryby i owoce morza, podawane są z grilla, pieczone, gotowane lub podawane w postaci zupy. Wśród mięs króluje drób, z którego przyrządza się większość potraw mięsnych. Jako desery w Belize jada się najczęściej świeże owoce, których jest tu pod dostatkiem. Szczególnym uznaniem cieszą się ananasy pinia, papaja, kokosy, mango, liczi, pomarańcze i avocado.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Belize słynie z drugiej, co do wielkości na świecie rafy barierowej (Wielka Rafa Majów) i znajdującej się tam słynnej Blue Hole, które są bardzo popularne wśród osób lubiących nurkowanie. Uważana jest za jeden z siedmiu podwodnych cudów świata. Oprócz rafy barierowej, znajdują się tu inne tętniące życiem rafy, które znajdują się przy niemal każdej z ponad 200 wysp i wysepek archipelagu, zwanych „caye”.
Wyspa Ambergris Caye jest największą wyspą należącą do Belize i jednocześnie głównym miejscem docelowym wielu wycieczek, podróżników i płetwonurków z całego świata. Wielka barierowa rafa koralowa, położona jest zaledwie niecały kilometr na wschód od linii brzegowej i ciągnie się przez całą długość wyspy.
Godną polecenia wyspą jest także Caye Caulker – to niewielka wysepka u wybrzeży Belize, będąca doskonała bazą wypadową do odkrywania słynnej rafy Belize. Podobnie jak inne wyspy, zachwyca prawdziwym karaibskim krajobrazem: turkusowa woda, biały piasek i palmy.

Warunki wyjazdowe, wiza

Warunki wjazdowe:
COVID-2019
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia
Granice Belize obecnie są zamknięte dla turystów.

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach turystycznych do 90 dni.
Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży oraz środków finansowych wystarczających na utrzymanie w czasie pobytu. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości ok. 39 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości 19 USD od osoby.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

W Belize nie ma szczególnych regulacji, dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie są wydawane zezwolenia na wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej, a próba ich wywozu wiązać się może z surowymi karami, nawet z aresztowaniem. Na wywóz okazów flory i fauny potrzebne jest zezwolenie CITES - konwencji o międzynarodowym obrocie zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory.

Co zabrać

Na wycieczkę do Belize należy zabrać lekkie, plażowe, bawełniane ubranie, nakrycie głowy do ochrony przed słońcem, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, a także środki chroniące przed ukąszeniami owadów

Zakupy, pamiątki

Przebywając na wakacjach na Belize warto zakupić miejscowe rękodzieło: wyjątkowe, ręcznie plecione kosze czy też drewniane rzeźby wykonywane przez mieszkańców.
Wracając z podróży na Belize zakupić też można lokalny alkohol: ognisty rum oraz wyraziste piwo.
Ponadto turyści często kupują: prawdziwą, wywodząca się z Belize czekoladę, drewniane naczynia, ręcznie wykonywane instrumenty muzyczne, czy też etniczne hamaki.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chleb - 2 USD
Piwo - 5.5 USD
Papierosy - 3,9 USD
Benzyna - 2,9 USD
Średni posiłek w restauracji –10 USD
Woda mineralna – 1,5 USD

Ubezpieczenie

Nie obowiązkowe są ubezpieczenia osobowe lub komunikacyjne, warto jednak posiadać ważną w tym kraju polisę.

Szczepienia

W Belize nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie ma też wymogu szczepień profilaktycznych, ale zalecane się zaszczepić przeciwko żółtaczce typu A oraz żółtej febrze. Wodę należy pić jedynie przegotowaną.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Na Belize jest ograniczony dostęp do opieki medycznej. Szpitale najczęściej żądają niezwłocznego zapłacenia za usługi medyczne. Lekarze mogą zażądać zapłaty gotówką.

Informacje dla kierowców

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednak jego posiadanie nie jest obowiązkowe. Nie powinno się podróżować samochodem nocą. W żadnym wypadku, szczególnie w nocy, nie należy zatrzymywać się w celu udzielenia pomocy kierowcom, których pojazdy stoją przy drodze. Warto pamiętać, że w Belize nie ma pomocy drogowej, a stacje benzynowe i telefony publiczne są nieliczne.

Bezpieczeństwo

Na Belize występuje stosunkowo duże zagrożenie przestępczością pospolitą, szczególnie częste są napady i kradzieże kieszonkowe. Nie należy trzymać w widocznych miejscach rzeczy wartościowych, nosić biżuterii i zegarków. Za najbardziej niebezpieczne uważane jest Belize City.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Bankomatów nie ma zbyt wiele. Pieniądze najlepiej wymieniać w miejscowych bankach.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Brak Ambasady Belize w Polsce.
Dodatkowe informacje można uzyskać od ambasady Belize w Wiedniu i Brukseli, a także konsulatu w Stuttgarcie lub we Frankfurcie.

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Ambasador RP w Meksyku (Meksyk) akredytowany jest również w Belize.

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Belize City
konsul honorowy: Emil Argüelles (język konsula hiszpański, angielski)
Belize, Belize City, 35 New Road PO Box 1846.
Tel.: +501 223 00 88
Tel. dyżurny: +501 6102961
Faks: +501 223 64 03
info@belizelaw.bz

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00