Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga belgiiBelgia

Belgia to przede wszystkim piękna przyroda, zabytki i wspaniała kuchnia. To obowiązkowy kierunek dla każdego turysty i podróżnika. Warto wybrać się na wycieczkę do Belgii, by spróbować słynnej czekolady i piwa oraz wybrać się na gofry, które podaje się z wieloma dodatkami. To kraj, w którym „nikt się nie spieszy”, co czyni z niego idealne miejsce do odpoczynku podczas spokojnych wakacji.

°C
Stolica
Bruksela
08:34
Strefa czasowa
UTC +1:0
waluta
Euro
kod telefoniczny
+32
napięcie elektryczne
230V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy Niderlandzki, w użyciu także Francuski i Niemiecki.

Położenie

Belgia to państwo w Europie zachodniej w południowych Niderlandach, graniczy z Francją, Luksemburgiem, Niemcami i Holandią. Bruksela ma dostęp do Morza Północnego.

Warunki naturalne

Powierzchnia głównie nizinna, na wschodzie i południu tereny wyżynne, wybrzeże szerokie, płaskie, piaszczyste plaże. Najwyższym szczytem jest Botrange mający 649m n.p.m.

Religia Klimat Kuchnia

Katolicyzm – 60%
Brak religii – 30%

Klimat

Belgia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, charakteryzującego się dużym zachmurzeniem i częstymi opadami oraz mgłami. Temperatura w styczniu osiąga 0-3oC, w lipcu średnia temperatura waha się pomiędzy 16-19oC. Roczna suma opadów to 700-1000mm.

Kuchnia

Belgijska kuchnia ceniona jest na całym świecie, bardzo często stawia się ją na równi z kuchnią francuską. Najbardziej podstawową potrawą są frytki, często podawane z różnorodnymi sosami. Najlepsze potrawy to m.in. Carbonnade czyli gulasz z kurcząt, Lapin a la biere – zając w piwie, czy sałatka Liégoise z fasolą i bekonem. Belgia słynie również ze wspaniałego piwa oraz deserów, na całym świecie znane są Belgijskie gofry oraz praliny.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Bruksela – stolica kraju, pełna zabytków, wspaniałych restauracji i barów.
Waterloo – pole na, którym stoczono ostatnią bitwę napoleońską.
Veurne – miasto z renesansowym ratuszem, gotycką dzwonnicą i zabytkowym kościołem.
Brugia – miasto, w którym znajduje się bazylika św. Krwi z relikwią, oraz wiele muzeów.

Warunki wyjazdowe, wiza

Belgia jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego obywatele RP mogą bezproblemowo przekraczać granice legitymując się paszportem lub dowodem osobistym. Trzeba pamiętać aby dokumenty były w dobrym stanie technicznym.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

COVID-2019
Aktualnie dla obywateli polskich nie ma wymogu zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19, zalecane jednak jest odizolowanie na 14 dni.

Warunki celne

Obowiązują ograniczenia w ilości wwożonych towarów do użytku własnego. W Belgii jest całkowity zakaz sprzedaży wwożonych towarów. Osoby poniżej 17 lat nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Warto zabrać lekką jak i cieplejszą odzież, przyda się też parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy ze względu na częste opady. Przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne i w pełni wyposażona apteczka z zestawem potrzebnych leków.

Zakupy, pamiątki

Najlepszymi pamiątkami z wycieczki do Belgii będą wszelkie wyroby z czekolady. Warto kupić czekoladę oraz praliny. Belgia słynie również z piwa, którego występuje wiele rodzajów.

Przykładowe ceny

Obiad – 12-15 EUR
Gofry – ok. 3 EUR
Frytki – ok. 3 EUR
Butelka wina – 4 EUR
Chleb – 2 EUR
Mleko 1L – 1 EUR

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Należy mieć wykupione ubezpieczenie EKUZ. Karta pozwala na korzystanie z usług placówek działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za korzystanie z usług placówek prywatnych zapłacić musi turysta.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia. Nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Warto zaszczepić się przeciwko błonicy i tężcowi.

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskie to ok. 25-40 EUR. Doba w szpitalu zaczyna się od 200 EUR.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Respektowane jest międzynarodowe i polskie prawo jazdy. Należy przestrzegać przepisy drogowe, gdyż kary finansowe za ich złamanie są wysokie i należy je opłacić gotówką w momencie otrzymania mandatu. Ograniczenia prędkości są zbliżone do tych w Polsce, należy pamiętać, że za przekroczenie prędkości o ponad 40km/h policja w ramach mandatu, ma prawo odebrać prawo jazdy.

Bezpieczeństwo

W Brukseli występuje zagrożenie drobną przestępczością. Zdarzają się kradzieże kieszonkowe jak i kradzieże bagażu. Dość częste są też włamania do pojazdów. Należy unikać noszenia przy sobie większej ilości gotówki i dokumentów.

Warto wiedzieć

W Belgii oficjalnie używa się języka Niderlandzkiego i Francuskiego. Belgijskie służby mundurowe oraz urzędnicy są bardzo skrupulatni i przepisowi. W wielu bankach obowiązuje godzinna przerwa na lunch i banki mogą być nieczynne.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Królestwa Belgii
00-095 Warszawa
ul. Senatorska 34
tel.: 827-02-33 do 5
fax: 635-57-11
e-mail: ambabel.warsaw@pol.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Brukseli
Avenue des Gaulois 29, 1040 Bruxelles
tel.: (00-322) 73 90 100, 73 90 101, 73 57 212, 73 57 442
fax: (00-322) 73 61 881
e-mail: polambbxl@skynet.be
www.bruksela.polemb.net

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00