Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga bangladeszuBangladesz

Bangladesz to ubogi, ale magiczny kraj pełen nieodkrytych skarbów. Wycieczka do Bangladeszu to okazja do poróżowania po szlakach rzadko uczęszczanych przez turystów. To kraj pełen wspaniałych zabytków i gościnnych mieszkańców. To znakomita okazja do spróbowania czegoś nowego.

8°C
Stolica
Dhaka
22:00
Strefa czasowa
UTC +6:0
Tk
waluta
Taka
kod telefoniczny
+880
napięcie elektryczne
220V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Bengalski

Położenie

Bangladesz to państwo w Południowej Azji, położone nad Zatoką Bengalską, graniczy z Indiami i Mjanmą.

Warunki naturalne

Powierzchnia Bangladeszu to przede wszystkim niziny. Region delty Gangesu to urodzajne tereny, szczególnie narażony na występowanie powodzi w czasie pory monsunowej. Na południu kraju znajdują się rozległe bagna, na wschodzie wzdłuż granicy z Indiami, niewysokie Góry Czatgańskie. Najwyższy szczyt kraju to Reng Tlang mający 957m n.p.m.

Religia Klimat Kuchnia

Islam – 90%
Hinduizm – 9%
Należy przestrzegać lokalnych norm obyczajowych i religijnych. Związki i stosunki seksualne osób tej samej płci są nielegalne.

Klimat

Bangladesz znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, wilgotnego i monsunowego. Często występują huragany i powodzie, które powodują katastrofalne straty gospodarcze i śmierć wielu ludzi. Roczna suma opadów waha się między 1800-2000mm, a na południowym-wschodzie dochodzi do ponad 3000mm. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi 19oC, w lipcu 29oC.

Kuchnia

Podstawą wszelkich dań jest ryż. Kuchnia bengalska wyróżnia się różnorodnością dań z ryb, przede wszystkim słodkowodnych i z owoców morza. Do smażenia często używa się ghee, oleju kokosowego lub oleju gorczycowego.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Dhaka – stolica Bangladeszu, z zabytkowym Fortem Lalbagh.
Wioski plemienia Moorong – z rynkami, na których można kupić lokalne wyroby.
Rzeka Passur – po której można odbyć wspaniały rejs.
Bagerhat – miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Warunki wyjazdowe, wiza

Polscy obywatele muszą posiadać wizę chcąc wjechać na teren Bangladeszu. Wymagany jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu. Chodź nie ma obowiązku posiadania przy sobie biletu powrotnego warto go mieć wraz z kwotą potrzebną do pokrycia pobytu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Przemyt oraz posiadanie narkotyków podlegają surowym karom w tym karze śmierci.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Należy zabrać lekką, bawełnianą odzież, pamiętając o zasadach religijnych panujących w tym kraju. Przyda się też nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Należy też zabrać zestaw potrzebnych leków oraz leki przeciwmalaryczne.

Zakupy, pamiątki

Znakomitymi pamiątkami z wycieczki do Bangladeszu będą słoniki, biżuteria, ręcznie haftowane chusty i poszewki, drewniane skrzyneczki i kadzidełka.

Przykładowe ceny

Woda 1L – 20 Tk
Herbata – 5-20 Tk
Napój 2L – 80-100 Tk
Sok w butelce – 10 Tk

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Nie jest wymagane posiadanie ubezpieczenia osobowego. Należy upewnić się, że wykupiona polisa będzie respektowana w Bangladeszu.

Szczepienia

Należy posiadać ważną międzynarodową kartę szczepień. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz wirusowemu zapaleniu opon mózgowych. Należy zaszczepić się przeciwko poliomyelitis.

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest na niskim poziomie, jej poziom jest wyższy w prywatnych klinikach. Usługi medyczne są tanie, koszt wizyty lekarskiej 4-10 USD, doba w szpitalu od 10 USD.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

W Bangladeszu respektuje się międzynarodowe prawo jazdy. Nie uznaje się natomiast dokumentów z innych krajów. Stan dróg jest fatalny, a kierowcy rzadko przestrzegają przepisy ruchu drogowego, obowiązuje ruch lewostronny.

Bezpieczeństwo

Występuje wysokie ryzyko przestępczością pospolitą. Należy unikać noszenia dużych kwot pieniędzy i biżuterii oraz posługiwać się jedynie kopiami dokumentów. Należy unikać miejsc rzadziej odwiedzanych przez turystów. W kraju może dochodzić do zamieszek na tle politycznym.

Warto wiedzieć

Walutę można wymienić w banku lub prywatnym kantorze. W okresie od czerwca do września trwa sezon monsunowy. Nie powinno się kupować napojów alkoholowych z nielegalnych źródeł ze względu na fakt, że mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki dyplomatycznej.
Najbliższa:
Ambasada Ludowej Republiki Bangladeszu
Wassenaarseweg 39, 2596 CG The Hague
tel. + 31 70 328 3722
fax + 31 70 328 3524
e-mail: amb.vanbangladesh@ziggo.nl
Internet: www.bangladeshembassy.nl

Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki dyplomatycznej.
Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Bangladeszu.

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00