Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga BahamyBahamy

Na archipelagu Bahamów możemy odnaleźć wiele wysp nastawionych na turystykę, na których pełno jest hoteli All inclusive, luksusowych restauracji, bajecznych basenów i ośrodków Spa. Są jednak i takie, na których to natura reguluje tryb życia malowniczych wysepek, a przyroda pozostaje tu dziewicza. Na Bahamach znajdziemy zatem spokojne zakątki, jak i te, które pozwolą nam niezapominanie spędzić urlop. Na Bahamach nie brakuje pól golfowych i kortów tenisowych. Wszędzie znaleźć można szkółki nurkowania i oferty przejażdżek konnych. Ale atrakcji jest tu o wiele więcej i warto je odkryć wybierając się na wycieczkę na Bahamy

°C
Stolica
Nassau
03:07
Strefa czasowa
UTC -5:0
BSD
waluta
dolar bahamski
kod telefoniczny
+1
napięcie elektryczne
120 V; 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

angielski

Położenie

Bahamy to państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim.

Warunki naturalne

Wyspy archipelagu zajmują powierzchnie 13 880 km² i wznoszą się niewiele ponad poziom morza. Linia brzegowa ma długość 3542 km. Najwyższy punkt archipelagu znajduje się na wysokości 63 m n.p.m. (Mount Alvernia na Cat Island). Spośród około 700 wysp jedynie 26 jest zamieszkanych. Liczba ludności wynosi 382,6 tys. osób (2014). Wyspy mają charakter równinny. Wzdłuż pewnych fragmentów wybrzeża znajdują się porośnięte namorzynem słone bagna.

Religia Klimat Kuchnia

chrześcijaństwo – 96,0%
brak religii – 3,1%
tradycyjne religie plemienne – 0,3%
islam – 0,1%
inne religie – 0,5%.

Klimat

Na wyspach panuje klimat równikowy, wilgotny. Wyróżnić można dwie pory roku, letnią, która jest wilgotna i trwa od maja do listopada, oraz zimową, podczas której nie padają deszcze, a która trwa od grudnia do kwietnia. Średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi od 21°C w styczniu do 27°C w lipcu. Często występują cyklony tropikalne. Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju wynoszą: w styczniu 22°C i 18 mm, w lipcu 27°C i 234 mm.

Kuchnia

Bahamy to wyspiarskie państwo położone na archipelagu na Oceanie Atlantyckim. Dzięki dobremu nawodnieniu gleby, rozwinęły się tu uprawy trzciny cukrowej oraz wielu warzyw i owoców, które są częstym dodatkiem do potraw. Bardzo często na stołach goszczą mięsa z lokalnych hodowli. Jest to głównie mięso kóz i owiec. Jednak podstawą kuchni Bahamów są ryby i owoce morza. Wyłowione ryby, skorupiaki i mięczaki, a nawet glony są przygotowywane przez wyspiarzy na tysiące sposobów i podawane po przystrojeniu warzywami lub owocami. Większość posiłków jest bajecznie kolorowy i są niesamowicie egzotyczne dla turystów z Europy. Jednym z popularniejszych dań lokalnych jest, znana z Hiszpanii paella z podpiekanego ryżu z owocami morza.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Na największą uwagę podczas wycieczki na Bahama zasługuje stolica kraju. Nassau zaliczany jest do najbardziej atrakcyjnych ośrodków kulturowych i turystycznych Bahamów. Pod względem atrakcji turystycznych i zabytków słynna metropolia nie ma sobie równych. W dawnych czasach Nassau było siedzibą największych i najgroźniejszych piratów. Obecnie możemy podziwiać tu muzea i liczne akcenty, które przypominają burzliwe czasy dominacji piratów na bahamskich wyspach. Chodź minęły lata nadal udaje się utrzymać portową atmosferę, łącząc zabytkowe budownictwo z epoki kolonialnej z nowoczesną architekturą typowo turystyczną. Słynny Fort Fincastle jest do dziś największym zabytkiem Nassau, od wieków stanowi główną warownie obronną miasta. Głównymi atrakcjami turystycznymi stolicy Bahamów są nowoczesne hotele All inclusive, kasyna, baseny i kluby golfowe. Nassau posiada połączenie z Rajską Wyspą, która jest najbardziej ekskluzywną częścią Bahamów. Rajska Wyspa może poszczycić się najlepszymi klubami i burzliwym życiem nocnym.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019:
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia


Bahamy od 1 lipca 2020 roku są otwarte dla turystów, jednakże daty otwarcia poszczególnych hoteli i ośrodków mogą się różnić. Nie wszystkie ośrodki posiadają certyfikat bezpieczeństwa epidemicznego nadawany przez władze Bahamów hotelom spełniającym wysokie standardy bezpieczeństwa epidemicznego. Na większości wysp obowiązuje godzina policyjna. Ograniczenia dotyczą: działalności sportowej, handlowej, restauracyjnej, zamknięte pozostają siłownie, spa, nie odbywają się festiwale, zabronione są spotkania w domach prywatnych oraz zgromadzenia. Wszystkie osoby zobowiązane są do noszenia maseczki poza miejscem zamieszkania. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na oficjalnych stronach rządowych.

Należy pamiętać, że wszyscy podróżni muszą wypełnić i złożyć wniosek o wizę zdrowotną, osoby przemieszczające się pomiędzy wyspami muszą posiadać kartę zdrowotną.

Po przylocie należy również przedstawić zaświadczenie wykonanego najwcześniej w ciągu ostatnich 5 dni przed podróżą na Bahamy testu COVID-19 PCR z wynikiem ujemnym. Osoby planujące pobyt dłuższy niż 5 dni są zobowiązane do wykonania testu antygenowego w trakcie pobytu na Bahamach.

Od obywateli polskich przy pobytach do 90 dni nie jest wymagana wiza. Konieczne może być również okazanie biletu powrotnego lub umożliwiającego dalszą podróż do innego kraju oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu. Przy wyjeździe pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 15 dolarów.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty wjazdu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Bez cła można wwieźć:
50 szt. cygar,
200 szt. papierosów,
453g tytoniu,
1l napojów alkoholowych.
Przy wyjeździe zwolnione z cła są towary o wartości do 600 dolarów.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje na Bahamy powinniśmy zabrać ze sobą lekkie, przewiewne ubrania, japonki, klapki, a także garderobę, która pozwoli nam ochronić się przed słońcem, czyli odpowiednie nakrycie głowy i okulary słoneczne.

Zakupy, pamiątki

Podczas podróży na wyspy Bahamskie warto kupić jedną z wielu kolorowych pamiątek i wyrobów tradycyjnego rzemiosła. Z wycieczki na Bahamach można przywieźć lokalnie wytwarzane świecie zapachowe o tropikalnych aromatach oraz sole do kąpieli, zawierające sól morską z bahamskich wód, olejki eteryczne i kosmetyki produkowane z miejscowych produktów. Warto zainteresować się kolorowymi obrazami, które malowane są akwarelami i tradycyjnie drewnianymi rzeźbami tworzonymi przez bahamskich artystów.
Oczywiście Bahamy to równie egzotyczna kuchnia. Na miejscu odnajdziemy regionalne produkty spożywcze, takie jak: smakowe herbaty, paloną kawę, sosy, dżemy, przyprawy, słynny rum i lokalne ciastka. Panie powinny zaopatrzyć się w robioną na miejscu kolorową biżuterie, a także wspaniałe suknie i tkaniny, tworzone przez artystów. Tradycyjne bahamskie rzemiosło to również plecione ze słomy kapelusze i kosze na owoce.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Mleko 1l – 1,50 USD,
Piwo 0,33l– 3 USD,
Najtańszy obiad –10 USD,
Najtańszy nocleg –70 USD,
Jajka - 1,53 USD,
Tuńczyk w sosie własnym duży - 1,39 USD
2 kg cukru karaibskiego - 1,39 USD
1 litr rumu Bacardi- 7,70 USD

Ubezpieczenie

Wyjeżdżając na Bahamy należy wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia.

Szczepienia

Szczepienia nie są wymagane

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Opieka medyczna jest na dobrym poziomie, na odległych wysepkach może być problem z dostępnością. Z uwagi na tropikalny klimat konieczna jest właściwa ochrona przed słońcem.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny.

Bezpieczeństwo

Bahamy uznawane są za bezpieczny kraj, zawsze jednak należy zachować ostrożność, w szczególności w mniejszych dzielnicach Nassau.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Banki obsługują klientów w godz.:
9.30-15.00 (poniedziałek-czwartek), w piątki do godz. 17.00;
bankomaty czynne są 24 h.
Zapytania związane z regulacjami bankowymi należy kierować pod adres:
Bank Supervision Department, Central Bank of The Bahamas,
P.O. Box N-4868, Nassau, Bahamas,
lub pod numer tel.: 242-322-2193.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W celu uzyskania wszelkich informacji odnośnie podróży na Bahamy prosimy kontaktować się z Ambasadą w Waszyngtonie:
Wydział Konsularny:
2224 Wyoming Ave., N.W.
Washington, D.C. 20008 -3992
tel. (202) 234-3800
fax. (202) 328-2152
e-mail: polemb.info@earthlink.net
www.polandembassy.org

ewentualnie z Ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie:
Wydział Konsularny i Wizowy:
ul. Emilii Plater 28, II piętro
00-688 Wawrszawa
tel. (0-22) 311-00-00
fax (0-22) 311-02-50
e-mail: info@britishembassy.pl

Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki dyplomatycznej.
Najbliższa Ambasada RP znajduje się w Hawanie (Kuba).

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00