Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga AustriiAustria

Austria to piękny górski kraj, który przyciąga przede wszystkim wielbicieli „białego szaleństwa”. To także kraj pełen wspaniałych zabytków, niezwykłych muzeów i parków. Wycieczka do Austrii daje możliwość odpoczynku na łonie przyrody, spróbowania pysznych potraw, ciast oraz słodyczy, z których Austria słynie. To idealny kraj dla uprawiających sporty zimowe, a także znakomity wybór na rodzinne wakacje, warto odwiedzić ten wspaniały kraj.

1°C
Stolica
Wiedeń
07:41
Strefa czasowa
UTC +1:0
waluta
Euro
kod telefoniczny
+43
napięcie elektryczne
230 V/50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy Niemiecki

Położenie

Kraj w południowej części Europy Środkowej, graniczy z: Szwajcaria, Lichtenstein, Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia i Włochy.

Warunki naturalne

Powierzchnia Austrii jest głównie górzysta. Głównym pasmem górskim są Alpy, których najwyższe szczyty to Grossglockner mający 3797 m i Wildspitze mający 3774 m. Główną rzeką jest Dunaj przecinający Austrie od wschodu do zachodu.

Religia Klimat Kuchnia

Katolicy – 70%
Protestanci – 5%
Muzułmanie – 4%
Bez wyznania – 17%

Klimat

W Austrii występuje klimat umiarkowany. Temperatura, opady i ciśnienie, różnią się w zależności od wysokości terenu. W styczniu na terenach nizinnych średnia temperatura wynosi -1oC, na terenach górzystych dochodzi do -20oC. Latem średnia temperatura osiąga 20oC. Średnia roczna ilość opadów utrzymuje się między 500 – 900 mm, na terenach górzystych osiąga do 2000 mm.

Kuchnia

Kuchnia Austrii to mieszanka kuchni dawnego państwa Austrowęgierskiego, oraz wpływów niemieckich, włoskich i francuskich. Austria słynie głównie z ciast, najsłynniejszy jest Strudel oraz Kipfle. Jedną z potraw narodowych jest Sznycel, kawałek cielęciny panierowany w bułce tartej, smażony na maśle.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Wiedeń – wspaniała stolica kraju.
Pałac Schönbrunn – wspaniały pałac wybudowany za czasów cesarza Leopolda I
Park rozrywki Hexenwasser – piękny park, znakomite miejsce do spacerów i odpoczynku.
Innsbruck – urocze, górskie miasto, ze wspaniałym pałacem Hofburg, zamkiem Ambras i XVIII-wieczną katedrą św. Jakuba.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Aktualnie obowiązuje zakaz wjazdu dla obywateli polskich.
Do odwołania zawieszone są bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską a Armenią.
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Przyjazd do Austrii obywateli Polski podlega obostrzeniom w przypadku, gdy ma miejsce z państw znajdujących się w wykazie krajów o podwyższonym ryzyku związanym z sytuacją epidemiczną COVID-19. Osoby przyjeżdżające do Austrii z tych państw zobowiązane są do przedłożenia przy wjeździe zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego negatywny wynik badania molekularno–biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zaświadczenie nie może być starsze niż 72 godziny w chwili przekroczenia granicy, wzór zaświadczenia poniżej. W przypadku braku zaświadczenia osoby wjeżdżające do Austrii będą musiały udać się na 10-dniową kwarantannę oraz w terminie 48 godzin od wjazdu wykonać na własny koszt badanie biologiczno-molekularne na obecność SARS-CoV-2.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Austrii jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie i pozwala na stwierdzenie tożsamości. W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności, poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu.

Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.
Zakaz wjazdu do Austrii pozostaje aktualny w stosunku do osób, które wydalono na mocy decyzji sądu.

Warunki celne

Turystów wybierających się na wycieczkę do Austrii obowiązują ograniczenia ilościowe dotyczące wwozu towarów przeznaczonych do osobistego użytku. Wwieźć można maksymalnie 200 szt. papierosów, wino – 20l, piwo – 110l. Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych i tytoniowych.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

W Austrii często temperatura nie przekracza 20oC, dlatego warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież. Wybierając się w Alpy należy pamiętać o kurtce i odpowiednim obuwiu. Na wakacjach w Austrii przydać może się parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy.

Zakupy, pamiątki

Z wycieczki do Austrii warto przywieźć biżuterie ze słynnymi kryształami Swarovskego. Popularne są też plastikowe, przezroczyste ozdoby w kształcie serduszka, misiów czy dzwoneczków zawieszone na czerwonym sznureczku. Austria słynie ze słodyczy, a te oryginalne często oznaczone są portretem Mozarta. Z alkoholi najlepsze jest Austriackie wino, nalewka i Schnaps. Znakomitym wyborem będzie też piwo, najlepsze pochodzi z miasta Zwettl.

Przykładowe ceny

Chleb – 0,80 EUR
Mleko 1l – 0,65 EUR
Ziemniaki 1kg – 0,70 EUR
Frytki – 1 EUR

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Akceptowana jest karta EKUZ, warto jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie od poważniejszych wypadków.

Szczepienia

Nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Można zaszczepić się przeciwko błonicy lub tężcowi oraz przeciw Japońskiemu zapaleniu mózgu.

Opieka medyczna

Nie ma problemu z dostępnością do usług medycznych. Opieka medyczna stoi na bardzo wysokim poziomie, jednak jest droga. Wizyta u lekarza to koszt ok. 60 EUR, doba w szpitalu kosztuje od 500 do 1000 EUR.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Nie jest obowiązkowe międzynarodowe prawo jazdy. Należy wnieść opłatę za użytkowanie dróg płatnych. Często zdarzają się kontrole policyjne, które dokładnie sprawdzają stan pojazdu.

Bezpieczeństwo

Nie ma zagrożenia przestępczością. Sporadycznie zdarzają się drobne kradzieże kieszonkowe.

Warto wiedzieć

Ważne telefony:
Policja – 133
Straż pożarna – 122
Pogotowie ratunkowe – 144
Uniwersalny numer ratunkowy - 112

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Republiki Austrii
ul. Gagarina 34, 00-748 Warszawa
tel. (0-22) 841 00 81-84
fax (0-22) 841 00 85
e-mail: warschau-ob@bmaa.gv.at
www.ambasadaaustrii.pl
www.bmaa.gv.at/warschau

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Wiedniu
Hietzinger Hauptstraße 42c
A-1130 Wien
tel.: (00-431) 870 15 100
fax: (00-431) 870 15 222
e-mail: sekretariat@botschaftrp.at; info@botschaftrp.at
www.wien.polemb.net

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00