Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga ArubyAruba

Aruba jest wymarzonym miejscem na wakacje. Piaszczyste, białe plaże, krystalicznie czysta woda, barwne i bogate rafy koralowe – dzięki temu bogactwu wyspa ta spełni fantazje o wymarzonym urlopie. Występuje tu wiele rzadkich okazów roślin i zwierząt. Spotkać tu można rajskie święte drzewa Divi Divi, palmy kokosowe i sukulenty. Wakacje na Arubie to nie tylko i wyłącznie wylegiwanie się na boskim piasku. Spędzając urlop na wyspie korzystać można z bogatej oferty dotyczącej uprawiania sportów wodnych: nurkowania, żeglowania oraz jazdy na nartach wodnych. Występowanie na Arubie wielu sklepików, kasyn, hoteli All inclusive, dyskotek i barów o iście karaibskim charakterze sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

1°C
Stolica
Oranjestad
02:17
Strefa czasowa
UTC -4:0
AWG
waluta
gulden antylski
kod telefoniczny
+297
napięcie elektryczne
110V / 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Mieszkańcy używają języka niderlandzkiego oraz papiamento - lokalnej mieszanki kilku języków. Swobodnie można porozumieć się również po hiszpańsku lub angielsku.

Położenie

Aruba to wyspa położona na Morzu Karaibskim na południowo zachodnim krańcu Małych Antyli. Znajduje się około 25 kilometrów od wybrzeży Wenezueli w pobliżu zatoki Maracaibo. Aruba zaliczana jest do Ameryki Środkowej i stanowi autonomiczne terytorium należące do Królestwa Holandii.

Warunki naturalne

Aruba jest wyspą wybitnie nizinną pochodzenia wulkanicznego. Średnie wysokości terenu wynoszą 30-40 m n.p.m. Mimo to Aruba cechuje się nieco urozmaiconą rzeźbą terenu, gdzie występują wzgórza i zagłębienia. Najwyższym wzniesieniem jest Mount Jamanota – 188 m n. p. m.
Aruba w przeciwieństwie do większości wysp tego regionu nie leży w obszarze zagrożenia huraganami.
Wnętrze wyspy jest suche i jałowe. Ze względu na bardzo małą liczbę opadów, flora na wyspie jest uboga. Z tego powodu na wyspie uprawia się głównie aloes.

Religia Klimat Kuchnia

Katolicy (82%), protestanci (8%), oraz muzułmanie i hindusi.

Klimat

Aruba znajduje się w strefie oddziaływania klimatu podrównikowego. Roczna suma opadów nie przekracza 500 mm. Pora deszczowa trwa na Arubie od połowy listopada do połowy lutego. Suchość klimatu związana jest z wiatrami północno - wschodnimi, przynoszącymi opady dowietrznym Małym Antylom. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi około 27oC.

Kuchnia

Na wybrzeżach wyspy dosyć dobrze rozwinęły się uprawy agawy, sorgo i orzeszków ziemnych. Produkty te, oprócz innych pochodzących z importu, są podstawą kuchni wyspiarskiej obok mięs z lokalnych hodowli (głównie kóz i owiec).

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Co zabrać

Oranjestad – jest niezwykle urokliwym miastem, będącym jednocześnie stolicą Aruby. Znajdziemy tu masę barów, knajpek, sklepów, kasyn i butików. Podziwiać można także klimatyczne budynki, które wzniesione zostały w holenderskim stylu kolonialnym. Wybierając się na wakacje na Arubie zgłębić można informacje dotyczące historii arubańskiego ludu oraz poznać korzenie ich kultury, polecamy wizyty w muzeach: Museo Arubano znajdującego się w zrekonstruowanej twierdzy Fort Zoutman oraz w muzeum numizmatycznym czy też archeologicznym odwołującym się do historii Arawaków.
Arikok National Park –wyjątkowe miejsce dla poszukiwaczy przygód. Polecamy wycieczkę do opuszczonej kopalni złota. Ponadto pięknymi widokami zachwyca tu największa góra wyspy - Mount Jamanota, a także jaskinia Guadirikiri Caves.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Przy wjeździe na Arubę wymagany jest wypełniony i odesłany formularz zdrowia najpóźniej na 72 h przed odlotem, który znajduje się na stronie: https://edcardaruba.aw/
Pasażerowie są zobowiązani do wykonania testu na Covid-19 najpóźniej na 72 h przed odlotem. Negatywny test PCR przed odlotem należy przesłać najpóźniej 12 h przed odlotem na stronę www.edcardaruba.aw.
Pasażerowie bez zaświadczenia lekarskiego po przylocie będą poddawani na własny koszt testowi PCR i kwarantannie przez 1 dzień.
Powyższe zasady nie dotyczą:
* pasażerów w wieku poniżej 15 lat
* pasażerów odlatujących tego samego dnia
Dodatkowo pasażerowie muszą posiadać ubezpieczenie zdrowotne wykupione przed wyjazdem i dostępne na stronie www.edcardaruba.aw

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia


Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Co zabrać

Na wakacje na Arubie warto zabrać lekkie, plażowe, bawełniane ubranie, nakrycie głowy do ochrony przed słońcem, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne. Jeżeli planujemy wizytę w kasynie, warto zabrać ze sobą bardziej formalną odzież.

Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny Ubezpieczenie

Podczas urlopu na Arubie gorąco polecamy zakup wyrobów z aloesu. Są to przede wszystkim kosmetyki doskonałej jakości, które nabyć można w konkurencyjnych cenach.
Poza tym kupić można Stroopwafel- rodzaj okrągłych wafelków z nadzieniem karmelowym czy Balashi- oryginalne arubańskie piwo.
Bardzo popularnymi pamiątkami przywożonymi z Aruby są tablice rejestracyjne. Związane jest to z tym, iż na Arubie co roku tablice wymieniane są na nowe.

Przykładowe ceny

Posiłek w restauracji 10 -12 $
Posiłek w restauracji fast-food typu ok 6.00 $
Lokalne piwo 0.5 l 1- 4 $
Piwo importowane (0.33 l) 2- 6 $
Cappuccino ok 3,5 $
Coca-cola/Pepsi (0.33 l) 1,5$
Woda (0.33 l) 1.25-1.50 $

Ubezpieczenie

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma tu zastosowania. Zaleca się wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Szczepienia Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Od podróżnych przyjeżdżających na Karaiby bezpośrednio z Europy nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe.
Zalecane szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy (krztuścowi), durowi brzusznemu.

Opieka medyczna

Służba medyczna na Arubie stoi na wysokim poziomie.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Ruch uliczny prawostronny. Osoba prowadząca samochód musi mieć ukończone 21 lat.

Bezpieczeństwo Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce

Arubę charakteryzuje niski wskaźnik przestępczości ogólnej, ale liczba kradzieży mienia osobistego jest nadal bardzo duża. Należy szczególnie uważać na kieszonkowców, których spotkać można na lotnisku, w portach, miejscach publicznych i na terenach o dużych skupiskach ludzi.

Warto wiedzieć

• Aruba, jako terytorium stowarzyszone Holandii, w wielu zapisach prawa korzysta z wytycznych Unii Europejskiej
• mieszkańcy wyspy są dwujęzyczni. Dzieci od najmłodszych lat uczą się tu obowiązkowo przynajmniej jednego języka obcego

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.

Placówki Polskie zagranicą

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Aruba podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela).
Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico
Sector Valle Arriba, Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
tel.: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
fax: (00-58 212) 992 21 64
e-mail: ambcarac@cantv.net; consul.ambasada@cantv.net,
caracaskonsul@op.pl
www.caracas.polemb.net

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00