Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga ArgentynyArgentyna

Wakacje w Argentynie to doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby nauczyć się tańczyć uwodzicielskie tango, wziąć kilka lekcji hiszpańskiego, podróżować po patagońskich stepach, zobaczyć tętniące życiem Buenos Aires, najwyższe andyjskie szczyty, spędzić urlop nad jeziorem pośród bujnych lasów lub zobaczyć legendarne wodospady Iguacu. Niewątpliwie niezatartych wspomnień dostarczy zetknięcie z mieszkańcami Argentyny, słynącymi z temperamentu i gościnności. Z pewnością chętnie zaproszą nas na kieliszek wyśmienitego wina lub filiżankę yerba mate; herbatę z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego, której picie w Argentynie jest prawdziwym rytuałem. Argentyna przyciąga i zachęca do odbycia wycieczki, zwiedzania, czy spędzenia urlopu, tak planowanego jak i last minute.

°C
Stolica
Buenos Aires
Strefa czasowa
UTC +
ARS
waluta
peso
kod telefoniczny
+54
napięcie elektryczne
220V, 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Wersja potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny. W Buenos Aires może przybierać formę żargonową (lunfardo), wywodzącą się z dawnych okolic portowych. Używa się także języka angielskiego, włoskiego, francuskiego i niemieckiego.

Położenie

Argentyna to państwo w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem.

Warunki naturalne

Środkową i północno-zachodnią część Argentyny stanowią niziny i płaskowyże, południowa stepowa Pampa oraz na skraju państwa wyżynny obszar podbiegunowy. Zachodnia część kraju to przedgórza oraz rozbudowany system górski Andów (z najwyższym szczytem Ameryki Południowej Aconcagua).
Na północnym-zachodzie Argentyny znajdują się Puna de Atacama, czyli śródgórskie płaskowyże, o średniej wysokości 3800 m n.p.m., otoczone od strony zachodniej i północnej szczytami, dochodzącymi niemal do 7 tys. m. Na wschód od Puna znajduje się Kordyliera Wschodnia, a następnie Sierra Subandyjskie. Kierując się na południe, odnajdziemy Kordylierę Zachodnią z najwyższym szczytem kontynentu Aconcaqua (6959 m. n.p.m.). Południowo-zachodnia część Argentyny zdominowana jest przez Andy Patagońskie, w obrębie których znajduje się Lądolód Patagoński. W północno-wschodnim rejonie kraju leży ogromna Nizina La Platy. W jej skład wchodzą: nizina Gran Chaco i Międzyrzecze (Mezopotamia Argentyńska) na północy i nizina Pampy na południu. Zachodnią i wschodnią granicę Mezopotamii stanowią rzeki Parana i Urugwaj, natomiast północną - Iguazu, słynąca z największymi i najpiękniejszymi wodospadami świata - Cataratas del Iguazu. Na południowym-wschodzie Argentyny leży Wyżyna Patagońska, obniżająca się w kierunku Oceanu Atlantyckiego.

Religia Klimat Kuchnia

Katolicyzm jest oficjalną religią Argentyny (90 proc. mieszkańców), jednakże panuje tu całkowita wolność wyznania. Inne religie to m.in. protestantyzm, judaizm, islam, prawosławie.

Klimat

Argentyna posiada niezwykle zróżnicowany klimat. Andy zatrzymują wilgotne masy powietrza znad Pacyfiku, w przeciwieństwie do południowych rejonów Chile. Klimat Patagonii jest zdecydowanie suchy. Na klimat Pampy i Międzyrzecza Wilgotne wpływa powietrze znad oceanu Atlantyckiego. Średnie roczne opady wynoszą tam około 1000 mm na wybrzeżu i maleją w miarę oddalania się od oceanu. U podnóża gór spada tylko 500 mm deszczu w ciągu roku. Średnie temperatury stycznia i lipca wynoszą odpowiednio: w Santiago del Estero 29° i 14°C, w Buenos Aires 21° i 10°C, a w południowej Patagini 11°C.

Kuchnia

Postawą kuchni argentyńskiej jest głównie mięso wołowe. Najpopularniejsze danie to: ASADO - pieczeń z rożna, CHURRASCO i BIFE (steki wołowe) - również z grilla. ASADO jest potrawą wykwintną, którą sporządza się zwykle w weekendy i, co ciekawe, wyłącznie przez mężczyzn. Tradycyjne w kuchni argentyńskiej występują także empanadas - nadziewane, pieczone w cienkim cieście paszteciki. Przy przyrządzaniu potraw, Argentyńczycy używają często zioła i oliwę z oliwek. Do swoich potraw Argentyńczycy dodają niezliczone ilości przypraw, które powodują, iż potrawy te smakują jak te przyrządzane w innych częściach świata np. we Włoszech czy też we Francji. Tradycyjnym napojem jest yerba mate.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

W czasie wycieczki do Argentyny należy:
- odwiedzić Buenos Aires, Wodospady Iguazu, Ushuaia, Park Narodowy Ziemi Ognistej, Patagonię
- zjeść pysznych empanadas i wypić yerba mate
- zatańczyć tango

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Przy wjeździe do Argentyny należy okazać ważny paszport. Turysta może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz dowodu posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów podróży, z reguły należy także podać planowany adres pobytu w Argentynie.
Obywatele polscy nie potrzebują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest jednokrotne przedłużenie pobytu o kolejny 90-dniowy okres – wiąże się to z koniecznością uzyskania odpowiedniego zezwolenia w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym (centrala w Buenos Aires lub delegatury w poszczególnych prowincjach).
Przypadki wyjazdów w celach innych niż turystyczny i na okresy dłuższe niż 90 dni powinny być każdorazowo konsultowane w Ambasadzie Republiki Argentyńskiej w Warszawie, ponieważ może być konieczne wcześniejsze uzyskanie stosownej wizy.
Poruszanie się po Argentynie jest swobodne. Nie ma obowiązku meldunkowego.

Paszport

Paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu z Argentyny.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

W razie przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w argentyńskim urzędzie migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu Global Refund.

Co zabrać

Na urlop w Argentynie należy zabrać lekkie, bawełniane ubranie i cieplejsze na wyprawy w Andy i do Patagonii, zapas potrzebnych lekarstw, okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem.

Zakupy, pamiątki

Najbardziej popularnymi pamiątkami są srebrne ramki do zdjęć, naczynia do yerba mate, poncha i wyroby ze skóry (zwłaszcza buty). Warto odwiedzić targ wyrobów lokalnych artystów, czyli ferias. Jeden z bardziej znanych pchlich targów odbywa się co niedzielę na Plaza Dorrego w dzielnicy San Telmo. W okolicy znajduje sie także sporo ciekawych sklepów z antykami. Polecamy także wyśmienite wina argentyńskie, zarówno tintos (czerwone), jak i blancos (białe). W produkcji win przodują regiony Mendoza, San Juan, La Rioja i Salta. Osobom zainteresowanym odzieżą polecamy pasaże handlowe i małe butiki lokalnych projektantów w Buenos Aires.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Zestaw do picia mate (kubek i rurka) - 20÷30 pesos
Torebki skórzane – ponad 800 pesos
Pamiątki piłkarskie (szaliki, koszulki, piłki), najtańsze - 20÷50 pesos
Plakaty z tangiem (wzorowane na stare) - 15÷25 pesos
Coca cola 1,5l – 5,2÷6,0 pesos
Coca cola 2,5l – 7,0÷7,5 pesos
Bułka zwykła – 0,3 pesos
Średni rogal – 1,25 pesos
2 rogale i kawa w Mc Donaldzie – 6 pesos
Pomarańcze 1kg - 2÷3 pesos
Pizza 10 -15USD
Kotlet lub ryba z ziemniakami – min. 10 USD
Mała empanada na ulicy kosztuje 1-2 USD,
kanapka – 3 USD.
Piwo ze sklepu – ok. 2 USD.
Kawa – 2 USD.
(Podane ceny są minimalnymi cenami za jedzenie w lokalnych, małych barach – w miejscach dla turystów są one dużo wyższe)

Ubezpieczenie

Tak jak w przypadku każdej podróży zagranicznej, sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu w Argentynie, pokrywającej koszty leczenia i transportu medycznego.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne (niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej).

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Opieka medyczna w Argentynie jest na dobrym poziomie. Średni koszt wizyty lekarskiej to 50USD.

Informacje dla kierowców

Nie ma formalnego wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, lecz jest to wskazane. Przy wypożyczaniu samochodów należy okazać polskie prawo jazdy oraz posiadać kartę kredytową. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Autostrady są płatne. Wychodząc z samochodu nie należy pozostawiać w nim rzeczy, szczególnie przedmiotów wartościowych jak np. aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, laptopy, dokumenty.

Bezpieczeństwo

Notuje się wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania), w tym z użyciem broni. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się demonstrowania zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczorowej lub nocnej. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu. Istnieje specjalna formacja policyjna - Policja Cutea de Turismo, która zwłaszcza w okresach urlopowych patroluje główne miejsca przyciągające turystów.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Forma potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny. W Buenos Aires może przybierać formę żargonową (lunfardo), wywodzącą się z dawnych okolic portowych.
• Mimo że dolary USA bywają przyjmowane jako środek płatniczy, wymiana na peso jest dokonywana w bankach (należy przedstawić paszport) oraz autoryzowanych kantorach. Należy unikać wymiany waluty u osób przypadkowych ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy.
• Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diner Rsquo’s Club i MasterCard (przeważnie przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny dokument identyfikacyjny - w przypadku cudzoziemców paszport). Ze względu na trudności ekonomiczne część restauracji i sklepów preferuje płacenie gotówką oraz proponuje upusty przy tej formie płatności. Poza Buenos Aires mogą występować kłopoty przy płaceniu czekami podróżnymi.
• Czas pracy urzędów i sklepów: banki i kantory: poniedziałek-piątek 10.00-15.00. Agencje turystyczne i punkty usługowe: z reguły 9.00-12.00 oraz 14.00-19.00. Sklepy: w wielkich miastach 9.00-20.00, w głębi kraju jest zwyczaj przerwy około południa. W soboty godziny pracy: 9.00-13.00. Kawiarnie, cukiernie i pizzerie: otwarte praktycznie przez całą dobę z przerwą między drugą i siódmą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.30 (najczęściej do 15.30), kolacje zaś od 20.30; „szybkie jedzenie" jest podawane praktycznie o każdej porze.
• Zwyczajowo wielkość napiwku w restauracjach i kawiarniach wynosi ok. 10% kwoty rachunku. Niewielkie napiwki są dawane portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.
• Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, iż na półkuli południowej pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej. Argentyna ma bardzo urozmaicone warunki klimatyczne: klimat umiarkowany i wilgotny na równinach pampy, zimny i wilgotny na skrajnym zachodzie Patagonii, subtropikalny na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) i gorący na północnym zachodzie kraju. Od listopada do marca (wiosna-lato) średnia temperatur jest ok. 230 C, od czerwca do września (jesień-zima) ok. 120 C. Klimat w Buenos Aires może być bardzo gorący i wilgotny, z temperaturami do 350 C oraz wilgotnością latem około 70%. Zimą temperatura waha się ok. 110 C, zaś wiosną i jesienią ok. 170 C.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Argentyńskiej
ul. Brukselska 9, 03-973 Warszawa
tel. 617 60 28-29; fax. 617 71 62
e-mail: secons@ikp.atm.com.pl
(Wydział Konsularny) secons@ikp.atm.com.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Argentyńskiej
ambasador: Jacek Bazański
Argentyna, Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
Tel. dyżurny: + 54 11 4808 1700 Faks: +5411 4808 1701
secretaria.buenosaires@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00