Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga arabii saudyjskiejArabia Saudyjska

Arabia Saudyjska, Królestwo Arabii Saudyjskiej – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.

1°C
Stolica
Rijad
Strefa czasowa
UTC +
SAR
waluta
rial saudyjski
kod telefoniczny
+966
napięcie elektryczne
127 V / 220 V; 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

arabski

Położenie

Królestwo Arabii Saudyjskiej – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem.

Warunki naturalne

Arabia Saudyjska jest krajem wyżynnym, którego zdecydowana część stanowi rozległy pustynny płaskowyż kończący się na zachodzie górami Dżabal Al-Hidżaz. Największą pustynią Arabii jest Ar-Rub al-Chali, która jest jednocześnie największą piaszczystą pustynią na świecie.

Religia Klimat Kuchnia

Arabia Saudyjska jest krajem muzułmańskim, którego oficjalną doktryną religijną jest wahhabizm, czyli najbardziej radykalna odmiana islamu sunnickiego. Inne religie nie są akceptowane, ich świątynie nie istnieją, a wyznawcy są prześladowani. Normy religijne są restrykcyjnie przestrzegane, za wszelkie przewinienia grożą surowe kary.

Klimat

Arabia Saudyjska leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, który charakteryzuje się wysokimi wahaniami temperatur dobowych oraz małą ilością opadów w przeciągu całego roku. Opady są bardzo rzadkie, choć niezwykle nagłe i obfite. Średnia temperatura powietrza waha się od 20°C zimą do 34°C latem. Nocą natomiast temperatura może spaść nawet do okolic 0°C.

Kuchnia

W Arabii Saudyjskiej królują przede wszystkim dania kuchni arabskiej, a najczęściej wykorzystywanymi składnikami są mięso drobiowe oraz jagnięcina. Arabska kuchnia jest bardzo prosta i bazuje na kilku podstawowych składnikach, które aby stworzyć danie należy tylko odpowiednio doprawić.
Islam zakazuje spożywania alkoholu, wobec czego w kulturze muzułmańskiej na piedestał wyniesione zostały kawa oraz herbata, które przyrządzane są w bardzo charakterystyczny dla tej kultury sposób. Zarówno kawa jak i herbata podawane są w bardzo małych filiżankach lub szklankach pozbawionych ucha, a w smaku są bardzo mocne i bardzo słodkie.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

• Rijad – stolica Arabii Saudyjskiej, miasto w którym nowoczesność przeplata się z tradycją i kulturą islamu; znajduje się tutaj Pałac Królewski oraz liczne meczety.
• Al Musmak – XIX-wieczna forteca; jedna z największych atrakcji Arabii.
• Madain Salih – ruiny starożytnego miasta wpisane na listę UNESCO; znajduje się tutaj kompleks ponad 100 grobowców królewskich o niezwykle bogato zdobionych fasadach.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele RP zobowiązani są do uzyskania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu na terenie Arabii. Paszport natomiast powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy. Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie udziela wiz na podstawie decyzji swoich władz lub zaproszenia saudyjskiej instytucji czy firmy, która sponsoruje przyjazd. Każdy przyjeżdżający musi mieć miejscowego sponsora, który ponosi za niego pełną odpowiedzialność, przy czym w roli tej nie mogą występować przedstawicielstwa dyplomatyczne ani konsularne. Uzyskanie wizy na granicy nie jest możliwe. Nie wydaje się wiz lotniskowych ani uprawniających do wyjścia z portu morskiego. Wizy turystyczne wydawane są jedynie członkom zorganizowanych i wcześniej zaakceptowanych grup realizujących ściśle ustalony program. W skrajnych przypadkach procedura uzyskania wizy może trwać do kilku miesięcy. Polskie polisy nie są uznawane. Uwaga: Planując podróż do Arabii Saudyjskiej, należy uwzględnić, iż pieczątka izraelska w paszporcie może uniemożliwić uzyskanie wizy bądź przekroczenie granicy. Trzeba też pamiętać, że Saudyjczycy, określając ważność wizy, posługują się kalendarzem muzułmańskim (hidżra), zgodnie z którym rok kalendarzowy liczy 354 dni, a więc jest o 11 dni krótszy od roku liczonego według kalendarza gregoriańskiego. Wiza miesięczna jest zatem ważna odpowiednio 29 lub 30 dni. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, posiadania określonych środków finansowych na każdy dzień pobytu ani indywidualnego ubezpieczenia. Kobiety, które podróżują samotnie, powinny zadbać o obecność na lotnisku sponsora lub opiekuna, ponadto ich pomoc jest również niezbędna przy załatwianiu formalności meldunkowych w hotelu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Przepisy celne są bardzo restrykcyjne. Ściśle egzekwowany jest zakaz wwozu broni, narkotyków oraz czegokolwiek, co mogłoby zostać uznane za sprzeczne z zasadami islamu. Zakaz obejmuje publikacje i dewocjonalia inne niż islamskie, wieprzowinę i jej przetwory, alkohol oraz pornografię, a wszystko w bardzo szerokim rozumieniu. Artykuły te są konfiskowane, a podróżny karany jest grzywną i wpisywany na czarną listę, co praktycznie uniemożliwia powtórne uzyskanie wizy do Arabii. Muszą się z tym liczyć także członkowie oficjalnych delegacji oraz dyplomaci. Kontrola celna we wszystkich punktach granicznych jest z reguły bardzo skrupulatna, a bagaż podręczny jest również prześwietlany. Nie ma jedynie ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wakacje w tym pustynnym gorącym kraju dobrze jest zabrać lekkie, bawełniane ubranie, nakrycie głowy, krem z filtrem UV oraz ciepły sweter na wypadek chłodnych nocy. Na wycieczki warto zaopatrzyć się w wygodne buty do zwiedzania.

Zakupy, pamiątki

Dominują tutaj pamiątki związane z islamem. Popularnymi pamiątkami są nikaby, czyli muzułmańskie kobiece zasłony na twarz, szaliki męskie w biało-czerwoną kratę oraz kolorowe koce i maty modlitewne.

Przykładowe ceny

Pepsi 1l - 3 SAR
czarny miód egipski 250 g - 19 SAR
daktyle 1 kg - 30 SAR
przyprawy orientalne 100g - 4-8 SAR
chleb - 3 SAR
benzyna 1l - 0,5 SAR

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Warto upewnić się czy dana polisa obowiązuje na terenie Arabii Saudyjskiej i jeżeli tak, to dobrze jest ją wykupić, gdyż poważne zabiegi medyczne i hospitalizacja są kosztowne, a realizacja usługi medycznej warunkowana jest wcześniejszym wniesieniem opłaty lub zaliczki w gotówce.

Szczepienia

Nie występuje tu żadne szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, wobec czego nie wymaga się szczepień ochronnych.

Opieka medyczna

Opieka medyczna dostępna jest na dosyć wysokim poziomie, jednakże jest droga.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Władze saudyjskie honorują zarówno polskie jak i międzynarodowe prawo jazdy. Na ich podstawie można wypożyczyć samochód w hotelu jednak niezbędna jest do tego kserokopia paszportu.

Bezpieczeństwo

Sytuacja bezpieczeństwa w Arabii Saudyjskiej uległa znacznej poprawie na przestrzeni kilku ostatnich lat. Dbając o własne bezpieczeństwo należy jednak unikać samotnych podróży w przygraniczne regiony z Jemenem oraz słabo zaludnione górzyste i pustynne obszary kraju. Zaleca się powiadomienie Ambasady o planowanym pobycie turystycznym.

Warto wiedzieć

• Pieniądze wymienia się w bankach, kantorach i renomowanych hotelach na podstawie paszportu lub iqamy. W powszechnym użyciu są karty kredytowe i płatnicze dużych sieci (MasterCard, VISA, American Express).
• Urzędy są czynne od niedzieli do czwartku, z uwzględnieniem półgodzinnych przerw na modlitwy.
• W restauracjach, parkach, bankach, szkołach i innych instytucjach publicznych obowiązuje podział według płci, tzn. oddzielne pomieszczenia dostępne są dla mężczyzn oraz rodzin i kobiet. Zasady te nie dotyczą większości sklepów i kompleksów handlowych.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej
Stępińska 55, Warszawa
22 840 00 00
plemb@mofa.gov.sa

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Arabii Saudyjskiej
ambasador: Witold Śmidowski
Arabia Saudyjska, Rijad, Abdullah Bin Dzafar Street, Al-Warood Area, Rijad 11693 P.O. Box 94016
Tel.: +966 14508889 Tel.: +966 14549274 Tel. dyżurny: +966 548807718 Faks: +966 14549210
rijad.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rijad.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Dżeddzie
konsul honorowy: Szejk Hassan Omar Attar (język konsula arabski, angielski)
Arabia Saudyjska, Dżedda, King Abdulaziz Street, P.O. Box 439, Jeddah 21411
Tel.: +9662 6493762 Tel.: +966 505617855 Faks: +9662 6484705
attarcojed@gmail.com

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00