Algieria to jeden z największych krajów na świecie. To górzysty kraj z dostępem do Morza Śródziemnego, pełen wspaniale położonych miast, o często historycznej architekturze. Wycieczka do Algierii pozwoli poznać życie jej mieszkańców, którzy są uprzejmi i gościnni i często mieszkają w domach wybudowanych w niezwykłym otoczeniu lub na krawędzi urwiska.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Położenie
Algieria położona jest w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Jest największym państwem Afryki. Graniczy z Libią, Mali, Mauretanią, Maroko, Nigrem i Tunezją.
Warunki naturalne
Algieria jest bardzo zróżnicowana, w kwestii powierzchni. Północna część kraju jest górzysta pozostała część zaś wyżynna, w kilku miejscach przechodzi w niziny. Najwyższym szczytem jest Tahat mający 2918m n.p.m.
Religia
Klimat
Kuchnia
Główną religią Algierii jest islam, który wyznaje 98% mieszkańców.
Klimat
W Algierii występują dwie strefy klimatyczne, nad morzem występuje klimat śródziemnomorski, zaś w pozostałej części kraju klimat zwrotnikowy. Średnia opadów wynosi zaledwie 100mm, jednak na terenach górskich potrafi osiągnąć do 1000mm.
Kuchnia
Kuchnia Algierii to mieszanka tradycji z kuchnią francuską i hiszpańską. Głównymi składnikami dań jest często baranina i kuskus. Główną rolę odgrywają tu przyprawy takie jak: cynamon, kminek, kolendra czy mięta. Obok baraniny często pojawia się też wołowina, kurczak i owoce morza. Składnikami deserów są często orzechy i owoce, tak świeże jak i suszone. Algieria słynie też z ręcznie lepionych ciastek, które są przysmakiem tak na co dzień jak i podczas świąt.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Paszport
Algier – stolica kraju, z zabytkowym starym miastem.
Konstantina – ulokowana w malowniczym kanionie, pełna zabytków rzymskiej i arabskiej kultury.
Tilimsan – z pozostałościami XI-wiecznej twierdzy.
Warunki wyjazdowe, wiza
Obywatele RP wybierający się na wycieczkę do Algierii muszą posiadać wizę. Wizę turystyczną uzyskać można w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Należy pamiętać by paszport był ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Paszport
Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.
Warunki celne
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Nie ma restrykcji celnych, nie odbiegają one od przyjętych standardów. Należy jednak uważać przy przewożeniu dużych ilości tytoniu czy alkoholu, gdyż może zostać skonfiskowany. Istnieją bardzo wysokie kary za posiadanie i próbę przewiezienia narkotyków.
Co zabrać
Przyda się lekka odzież i ochrona głowy przed słońcem. Również przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, apteczka i zestaw potrzebnych leków.
Zakupy, pamiątki
Najlepszymi pamiątkami z wycieczki do Algierii będą wyroby z wikliny, ceramika, dywany, ręcznie robione tkaniny, ręczne rzemiosło i biżuteria.
Przykładowe ceny
Ubezpieczenie
Szczepienia
Chleb – 10 DZD
Piwo – 142 DZD
Mięso – 315 DZD
Ubezpieczenie
Należy posiadać wykupione ubezpieczenie osobowe. Nie są akceptowane ubezpieczenia polskich ubezpieczycieli. Wymagane jest Algierskie ubezpieczenie komunikacyjne. Za brak ubezpieczenia są wysokie kary.
Szczepienia
Latem występują zagrożenia epidemiologiczne ze względu na zanieczyszczenie środowiska i niedostatki wody.
Opieka medyczna
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Opieka medyczna jest na średnim poziomie. Wizyta w prywatnej klinice to koszt od 600 DZD.
Informacje dla kierowców
Obowiązkowe jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy oraz wykupione ubezpieczenie. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta oraz oznakowana. Ze względu na wciąż panujący stan wyjątkowy mogą zdarzać się kontrole drogowe.
Bezpieczeństwo
Istnieje zagrożenie drobną przestępczością. Kradzieże zdarzają się na prowincji i w mniejszych miastach. Należy unikać samodzielnych wypraw w góry i do lasów. Sama stolica jest bezpieczna, trzeba uważać w części starego miasta, dzielnicy Kasba.
Warto wiedzieć
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Trzeba uważać fotografując obiekty publiczne oraz funkcjonariuszy służb. Fotografując osoby prywatne warto zapytać się o zgodę.
Dniami wolnymi od prawy jest czwartek i piątek.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Ambasada Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej
ul. Dąbrowiecka 21
03-932 Warszawa
tel. 617 58 55, 617 59 31
fax 616 00 81
e-mail: ambalgva@zigzag.pl
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Algierskiej Republice Ludowo-Demokratycznej
ambasador: Michał Radlicki
Algieria, Algier, Hai El Binaa 104, 16302 Dely Ibrahim
Tel.: +213 21 917782
Tel. dyżurny: +213 21 917782
Faks: +213 21 917812
algier.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.algier.polemb.net